Domácí

Maláčová chce vyšší platy pro ženy! Pomoci může nový balíček

Maláčová chce vyšší platy pro ženy! Pomoci může nový balíček
Zdroj: Profimedia

V pátek představila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministr vnitra Jan Hamáček řadu opatření, která by měla pomoci odstranit rozdíly mezi platy mužů a žen. Ke zveřejnění jejich návrhu si vybrali Mezinárodní den žen.

Maláčová a Hamáček navrhovaná opatření přednesli v pátek v Poslanecké sněmovně. Při jejich tvorbě vycházeli ze studie projektu 22 % k rovnosti, během které bylo zjištěno, že ženy v České republice dostávají za odvedenou práci o téměř 22 % méně než opačné pohlaví. Pokud se muži a ženy nacházejí na stejné pozici, je rozdíl platu 11 %.

"Situace je podobná scénáři, ve kterém by muži na konci roku obdrželi 13. plat a jejich kolegyně nikoliv. Hlavní příčinou je pak péče o děti." cituje studii ministr vnitra Jan Hamáček. Rozdíl v platech mezi muži a ženami ve věku 25 – 29 let je 10 %, od 35 – 39 let je to už 28 %. Nerovnost ve mzdách také ze dvou třetin ovlivňuje důchody žen, které jsou nižší.

K představení nových opatření si Maláčová s Hamáčkem vybrali svátek žen. "Mezinárodní den žen je skvělou příležitostí připomenout si, jakým nespravedlnostem i dnes ženy musejí čelit. Hlavním problémem jsou nižší mzdy, které se přenášejí i do nižších důchodů. Chudoba s ženskou tváří tak bohužel existuje i u nás. Přicházíme proto se sérií opatření, jejichž prostřednictvím chceme těmto problémům čelit," říká Maláčová.

Rozdíly mezi platy obou pohlaví by mohl vyřešit navrhovaný prorodinný balíček, jehož součástí je i návrh na zvýšení rodičovského příspěvku, změny ve financování dětských skupin, legislativní zakotvení zálohovaného výživného nebo zavedení sdílených pracovních míst. Odstraněním rozdílů v penzích se bude zabývat Komise pro spravedlivé důchody.

Mezi možné návrhy zveřejněné Ministerstvem práce a sociálních věcí patří:

• paušální zvýšení starobního důchodu za každé vychované dítě o pevnou částku

• zavedení nárůstového koeficientu pro výpočet procentní výměry starobního důchodu za vychované dítě

• zavedení fiktivního vyměřovacího základu (fiktivního “výdělku” bez platby pojistného) za dobu péče o dítě

• zavedení diferencované valorizace důchodů žen a mužů

• asignace pojistného/daní ve prospěch rodičů.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz