Domácí

Maláčová chce vyšší platy pro ženy! Pomoci může nový balíček

Maláčová chce vyšší platy pro ženy! Pomoci může nový balíček
Zdroj: Profimedia

V pátek představila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministr vnitra Jan Hamáček řadu opatření, která by měla pomoci odstranit rozdíly mezi platy mužů a žen. Ke zveřejnění jejich návrhu si vybrali Mezinárodní den žen.

Maláčová a Hamáček navrhovaná opatření přednesli v pátek v Poslanecké sněmovně. Při jejich tvorbě vycházeli ze studie projektu 22 % k rovnosti, během které bylo zjištěno, že ženy v České republice dostávají za odvedenou práci o téměř 22 % méně než opačné pohlaví. Pokud se muži a ženy nacházejí na stejné pozici, je rozdíl platu 11 %.

"Situace je podobná scénáři, ve kterém by muži na konci roku obdrželi 13. plat a jejich kolegyně nikoliv. Hlavní příčinou je pak péče o děti." cituje studii ministr vnitra Jan Hamáček. Rozdíl v platech mezi muži a ženami ve věku 25 – 29 let je 10 %, od 35 – 39 let je to už 28 %. Nerovnost ve mzdách také ze dvou třetin ovlivňuje důchody žen, které jsou nižší.

K představení nových opatření si Maláčová s Hamáčkem vybrali svátek žen. "Mezinárodní den žen je skvělou příležitostí připomenout si, jakým nespravedlnostem i dnes ženy musejí čelit. Hlavním problémem jsou nižší mzdy, které se přenášejí i do nižších důchodů. Chudoba s ženskou tváří tak bohužel existuje i u nás. Přicházíme proto se sérií opatření, jejichž prostřednictvím chceme těmto problémům čelit," říká Maláčová.

Rozdíly mezi platy obou pohlaví by mohl vyřešit navrhovaný prorodinný balíček, jehož součástí je i návrh na zvýšení rodičovského příspěvku, změny ve financování dětských skupin, legislativní zakotvení zálohovaného výživného nebo zavedení sdílených pracovních míst. Odstraněním rozdílů v penzích se bude zabývat Komise pro spravedlivé důchody.

Mezi možné návrhy zveřejněné Ministerstvem práce a sociálních věcí patří:

• paušální zvýšení starobního důchodu za každé vychované dítě o pevnou částku

• zavedení nárůstového koeficientu pro výpočet procentní výměry starobního důchodu za vychované dítě

• zavedení fiktivního vyměřovacího základu (fiktivního “výdělku” bez platby pojistného) za dobu péče o dítě

• zavedení diferencované valorizace důchodů žen a mužů

• asignace pojistného/daní ve prospěch rodičů.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz