Domácí

Čmeláci jdou na dračku! Zahrádkáři je skupují ve velkém

Čmeláci jsou v Česku stále oblíbenější mezi zahrádkáři i zemědělci, kteří je skupují ve velkém. Letos už se ale na zájemce asi nedostane. U největšího chovatele totiž hlásí vyprodáno, a to jen pár minut po spuštění rezervací.

Na největším místě v České republice, kde se hromadně rozmnožují čmeláci, jich ročně vyprodukují několik tisíc. Čmeláků by ale prodali mnohem víc. Kdo si chce založit vlastní úl, musí si včelí medvídky rezervovat už v průběhu zimy.

Jenže ani tak nemá jistotu, že se na něj dostane. "Letos to bylo vyprodané během dvou minut, kdy přišlo takové množství rezervací, že se nám v podstatě zhroutil systém," říká výzkumná pracovnice Alena Votavová.

Práce čmeláků je nenahraditelná zejména v období chladného jara. Mnohé stromy už začínají kvést a včelám se ještě kvůli zimě nechce z úlů. V přírodě přitom ubývá hmyzu. I toho, který dokáže rostliny opylovat. Včely ničí jedna choroba za druhou. Čmeláci jsou mírumilovní a mezi lidmi čím dál oblíbenější.

"Včely jsou vždycky spolehlivé, akorát jich ubývá a je jich málo. V jednom roce se nám dokonce stalo, že byly mrazy, bylo chladno a pršelo a to se včelám nelíbilo. Nelítaly, tak jsme se museli prostě obrátit na čmeláky. Ty jsou zárukou toho, že nám opýlí sady," vypráví majitel sadu Adam Žert.

Související obsah

Čmeláci vypadají trochu jako lenoši, ale práce jim jde od ruky díky dlouhým sosákům. Navíc zvládnou opylovat i květy rajčat a dalších skleníkových plodin. Díky nim máme například papriky na pultech celý rok.

Chovat se dají ve speciálním čmelíně. Ten se dá vyrobit i koupit. Ti, kteří si nestihli čmeláky objednat, nemusejí zoufat, hnízdící královnu je možné přilákat a při troše štěstí se prý v dobře zatepleném čmelíně zabydlí.

"Důležité je podpořit čmeláky právě výsadbou vhodných rostlin, na kterých můžou sbírat nektar a pyl. Pak už je to zahnízdění snazší," doplňuje Votavová. Chovatelů čmeláků v ČR každým rokem přibývá. Mimo jiné taky proto, že čmeláčí dělnice opyluje za den až 1500 květů.

Anežka Vrbicová/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz