Domácí

Češi si přes seznamky hledají partnery dlouhých 225 let

Na dnešek připadá i jedno zajímavé výročí. 8. března 1794 vyšel v českých zemích první seznamovací inzerát. Tehdy ho otiskly Poštovské noviny. Od té doby sice prošly inzeráty řadou změn, ale hledání partnerů je aktuální stále.

"Hledám na celý život dívku dobrého vychování, jejíž tvář není poznamenána neštovicemi. Dívka by se dále měla spokojit jen s jednou služkou, být dobrou hospodyní, přiměřeně důstojnou svého stavu a netoužit příliš po módě a společnosti," tak zněl inzerát, který před 225 lety odstartoval éru seznamování.

Už před dvěma sty lety si lidé inzeráty oblíbili. Seznamování tehdy domlouvali dohazovači a dohazovačky. Dlouhá léta pak stačily noviny, poté ale přišly seznamovací kanceláře a s rozvojem techniky mohly poskytovat tipy klientům podle vzájemné shody. Další krok byla televize.

Přidal se internet, chatovalo se a začaly vznikat internetové seznamky. "My jsme se seznámili s manželem přes seznamku. Byli jsme na jednom rande, na druhém, na třetím jsme se do sebe zamilovali, algoritmus nám vypočítal, že se k sobě hodíme na 82%, tak jsme se asi po dvou letech vzali a teď spolu máme jeden a půl roku starého syna," popsala žena, které seznamka přinesla štěstí.

V poslední době jsou oblíbené i takzvané speed datingy neboli rychlorandění. Na seznámení máte pouze pár minut. "Po uplynutí pěti minut vašeho rozhovoru s vaším protějškem zazvoním na zvoneček a to je pokynem zejména pro pány, aby se vyměnili a posunuli k jiné dámě," vysvětlila Nikol Mullerová provozující speeddating.

Související obsah

Na internetu najdete odkazy na seznamky křesťanské, seznámit se mohou pejskaři i jejich mazlíčci. Ti utrápení se mohou dokonce spojit na psychoseznamce.

"Samozřejmě je to jeden z dobrých způsobů, které máme, abychom si našli partnera. Já osobně jsem se setkal i s klienty, kteří si našli vhodný protějšek pomocí internetové seznamky," sdělil psycholog Petr Weiss.

Nejčastěji dnes dominují pohodlné mobilní aplikace. Posunutí doprava líbí, posunutí doleva naopak nelíbí. Při vzájemné shodě si lidé mohou psát a nebo se dokonce sejít.

Seznamovací weby u nás využívá 61 procent mužů a 39 procent žen ve věku 18 až 25 let. Jen pětina ale hledá na seznamkách opravdovou lásku. Polovina chce zábavu a každý desátý sex. Tři procenta se snaží na seznamkách jen zjistit, jestli je nepodvádí partner.
 

Kristýna Šimánková / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz