Volby do Evropského parlamentu 2019

Nejvíc do kampaně k eurovolbám vrazí ANO. Ostatní zhruba třetinu

Volby do Evropského parlamentu jsou z pohledu politiků už za dveřmi a většina parlamentních stran už také ví, kolik za ně chce utratit. Celkově půjde v následujících dvou měsících na kampaně zhruba 100 milionů korun.

Konec května, kdy se budou po celé unii konat volby do europarlamentu, se pro politiky neúprosně blíží. Podle posledních průzkumu by mohly uspět hnutí ANO, Piráti a občanští demokraté.

ODS z modré pokladničky vytáhne zhruba deset milionů. Piráti se chystají vydat z truhly zhruba o polovinu méně. "Je to otázka několika milionů. My po celou dobu, co fungujeme, stavíme naši kampaň vždy na dobrovolnících," vysvětlil nízké výdaje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Hnutí ANO investuje mnohem víc než jeho političtí konkurenti, a to kolem 35 milionů. Jeho vládní partner ČSSD dá na oranžovou kampaň zhruba třetinu. "Lehce přes deset milionů korun. Ještě finalizujeme některé vstupy. V horizontu týdne, 14 dnů bude rozpočet schválen," uvedl šéf ČSSD Jan Hamáček.

I další parlamentní strany, které předvolební boj zahájily, utratí zhruba stejně jako sociální demokraté. "Rozhodli jsme se investovat do kampaně více než deset milionů korun," sdělil předseda SPD Tomio Okamura. "Chceme do volební kampaně investovat 10 až 15 milionů korun," řekl šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Související obsah

"Náklady na kampaň činí sedm milionů z centra a zhruba tři miliony z regionů," prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip. Nejméně dají ze své kasy na kampaň do evropských voleb lidovci, a to zhruba pět a půl milionu.

Maximum, co strany mohou oficiálně utratit, je 50 milionů korun. Podobné limity mají také partaje ve Španělsku, Slovinsku či Chorvatsku. Naopak neomezený rozpočet mají politici v Maďarsku.

František Bůžek/epa, TN.cz

K tématu Volby do Evropského parlamentu 2019

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz