Život v Evropě

Europarlament odhalil hackerské hrozby. Má plán proti Číně

Europarlament odhalil hackerské hrozby. Má plán proti Číně
Zdroj: Thinkstockphotos

Europoslanci přijali nové nařízení o kybernetické bezpečnosti. Dále také přijali usnesení, které vyzývá státy EU, aby společně čelily bezpečnostní hrozbě z Číny. Rozhodli se tak na základě aféry se zařízeními 5G, pomocí kterých by mohli čínští výrobci neoprávněně přistupovat k osobním údajům uživatelů v celé EU.

Nařízení tzv. evropský akt o kybernetické bezpečnosti získal celkem 586 hlasů, proti bylo 44 europoslanců a 36 se zdrželo hlasování. "Zavádí tak první celoevropský systém certifikace kybernetické bezpečnosti informačních a komunikačních technologií, který má zajistit, aby produkty, procesy a služby prodávané v zemích EU splňovaly standardy kybernetické bezpečnosti," uvedla Iva Laňová, tisková mluvčí EP v České republice.

Parlament také přijal usnesení, které vyzývá k přijetí opatření na úrovni EU týkající se oblasti bezpečnostních hrozeb spojených s rostoucí technologickou přítomností Číny v EU. "Europoslanci vyjádřili hluboké znepokojení nad nedávnými obviněními, že zařízení 5G sítí mohou mít zabudovaná „zadní vrátka“, která by umožnila čínským výrobcům a orgánům neoprávněný přístup k soukromým a osobním údajům a telekomunikacím v zemích EU," doplnila mluvčí.

Nyní bude na Evropské komisi a členských státech EU, aby vytvořili pokyny, které by měly zarazit kybernetické hrozby a odstranit slabá místa při instalování 5G zařízení, například zaváděním vícefázových procesů při zadávání zakázek nebo diverzifikací zařízení od různých dodavatelů.

"Europoslanci dále vyzývají Evropskou komisi, aby pověřila Evropskou agenturu pro kybernetickou bezpečnost (ENISA), aby pracovala na systému certifikace, který zajistí, že zavedení 5G sítí v EU splňuje nejvyšší bezpečnostní standardy," dodala Laňová.

Evropský akt o kybernetické bezpečnosti zdůrazňuje význam certifikace kritické infrastruktury, včetně bankovních systémů, dodávek vody, spojené s produkty, službami a procesy. "Do roku 2023 by Evropská komise měla posoudit, zda by měl být některý z nových dobrovolných systémů závazný," vysvětlila mluvčí.

Související obsah

Zpravodajka Angelika Niebler považuje přijetí nařízení za obrovský pokrok. "Tento významný úspěch umožní EU držet krok s bezpečnostními riziky v digitálním světě v nadcházejících letech. Právní předpisy jsou základním kamenem Evropy, aby se stala globálním hráčem v oblasti kybernetické bezpečnosti. Spotřebitelé i průmysl potřebují získat důvěru v IT řešení," řekla po hlasování Niebler.

Akt o kybernetické bezpečnosti musí schválit ještě Rada EU. Nařízení bude poté platné 20 dnů po jeho zveřejnění.

Pět největších kybernetických hrozeb podle Evropského parlamentu:

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Život v Evropě

Důležité Události

Píše se na Deník.cz