Zajímavosti

Pozor na citrusové plody, varuje lékař. Skrývají zdravotní riziko

Pozor na citrusové plody, varuje lékař. Skrývají zdravotní riziko
Zdroj: Getty Images

Pojídáte-li rádi pomeranče, mandarinky a jiné citrusové plody, zbystřete. Stomatolog varuje, že častá konzumace kyselého ovoce může vést k nenávratnému poškození zubní skloviny.

Ovoce má v sobě spoustu vitamínů a je pro tělo bezesporu velkým přínosem, měli bychom být s jeho konzumací ale opatrní, protože také obsahuje cukry a kyseliny. Obojí má ve velkém množství pro zuby nežádoucí důsledky.

"Pozor si musíme dát zejména na citrusové plody, které díky obsaženým kyselinám odvápňují povrch zubní skloviny," tvrdí zubní lékař Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Mezi nejznámější a nejoblíbenější druhy citrusů patří mandarinky, pomeranče, grapefruity, citróny, limetky a pomelo.

Související obsah

"Při přespříliš časté konzumaci, a hlavně v kombinaci se zlozvyky jako je skřípání a zatínání může dojít k nevratnému poškození a opotřebení zubů," říká Šrámek. Řešením podle něj samozřejmě není úplně vyřadit citrusy z našeho jídelníčku. Stačí je jednoduše konzumovat s mírou.

"A pokud již jíte kyselé ovoce, tak počkejte chvilku s čištěním zubů. Protože kyseliny obsažené v ovoci by při čištění mohli zubům uškodit," doporučuje Šrámek.

ČTĚTE TAKÉ:

Co všechno je v obyčejném citrónu z obchodu? Éčka, kyseliny, chemie...
Citronová voda: Nejen letní zázrak

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz