Policie

Operátorka tísňové linky v akci. Takhle řešila střelbu v Praze

Střelba ve vinohradské nemocnici v Praze, muž ozbrojený brokovnicí u restaurace ve Vršovicích a další muž s pistolí na Praze 8. Hned tři mimořádné události během krátké chvíle musela řešit operační důstojnice Hana Martínková. Chce to hlavně rychlé rozhodování a klid, říká.

Operační důstojník má za úkol řídit hlídky v terénu. Musí si je rozvrhnout tak, aby dostal na jedno místo dostatek lidí, ale také, aby bylo celé jemu svěřené území dostatečně pokryté. Ale jsou chvíle, kdy je to dost náročné. Jako například v noci na sobotu 9. března, kdy bylo třeba řešit hned tři kritické události v krátké chvíli.


“Nejdůležitější je, aby operační důstojník zachoval klid a začal situaci řešet. To znamená, aby zavážil, kolik sil a prostředků na danou situaci vyšle a vysílá ty nejbližší dojezdové hlídky,“ vysvětlila Martínková pro agenturu Aktu.cz.


Jako první zavolal v noci na sobotu 9. března na operační středisko svědek, který viděl muže s pistolí na Praze 8. Martínková na místo vyslala nejbližší hlídky vybavené dlouhými zbraněmi a balistickou výstrojí.

Související obsah


Jen chvilku poté musela řešit střelbu ve vinohradské nemocnici. Tam střelec jednoho člověka zabil a druhého zranil. “Střelba v nemocnici, to byla velká událost. Zareagovala jsem tak, že jsem na místo vyslala nejbližší dojezdové hlídky. V návaznosti na to jsem tam vyslal i speciální pořádkovou jednotku,“ popsala Martínková.


Speciální pořádková jednotka má více policistů, jsou skvěle vyškolení a mají perfektní výbava. Pracují hlavně v týmu, dokáží zákrok velmi rychle řešit.


Všechny jednotky se nestihly do nemocnice dostat, když se objevila třetí situace. Ve Vršovicích střílel do restaurace plné lidí muž ozbrojený brokovnicí. Přitom se zranilo několik lidí.

Rozhovor s operátorkou tísňové linky:


“Vzhledem k tomu, že hlídky již najížděly do vinohradské nemocnice, tak jsem použila část z těch hlídek a začala jsem je přesouvat do Vršovic,“ vzpomíná Martínková.


Nároky na operačního důstojníka jsou velké. Může se jím stát jen ten, kdo má za sebou minimálně pět let praxe u policie a zvládá stresové situace. Na tísňové linky volají lidé, kteří často okamžitě potřebují pomoc, a v tuto chvíli jde o minuty. Jedno špatné rozhodnutí může stát někoho život.


“Je to náročné. Je potřeba, aby operační okamžitě reagoval, měl rychlé rozhodování a hlavně musí umět pracovat s emocemi, mít přehled o dané situaci a zachovat klid. Klid je to, co přenáší do vysílačky a co kolegové potřebují slyšet. Že je situace pod kontrolou,“ uzavřela Martínková.
 

Podívejte se na reportáž o střelbě ve vinohradské nemocnici:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Policie

Důležité Události

Píše se na Deník.cz