Zahraničí

V atmosféře explodoval druhý největší meteor za 30 let!

V atmosféře explodoval druhý největší meteor za 30 let!
Zdroj: Profimedia

Meteor, jehož výbuch v zemské atmosféře byl jedním z nejsilnějších za posledních třicet let, explodoval už na konci loňského roku. Ohromná exploze nastala nad Beringovým mořem, nikdo ji tak bezprostředně po průletu atmosférou nezaznamenal. Energie výbuchu byla mnohonásobně větší, než měla atomová bomba v Hirošimě.

Velmi silný výbuch se podle portálu BBC s odkazem na NASA objevil už loni v prosinci, jelikož ale meteor atmosférou prolétal nad Beringovým mořem, NASA zveřenila zprávu až nyní. Výbuch byl druhý nejsilnější v posledních 30 letech a měl dosahovat více než 10x větší síly, než byla síla atomové bomby v Hirošimě. Energie výbuchu měla být podle BBC 173 kilotun.

"Japonský satelit Himawari zachytil kouřovou stopu meteoru, která je téměř vertikální - meteor vstoupil do atmosféry velmi strmě. Můžete také vidět dlouhý stín po vstupu," uvedl k nálezu meteorolog Simon Proud.

Asteroid s několikametrovým průměrem vstoupil do atmosféry rychlostí 35 kilometrů za sekundu a explodoval ve výšce kolem 25,6 kilometrů.

Další tajemný záblesk se objevil také 15. 3. krátce před půl sedmou poblíž východosibiřské obce Tura, která je správním střediskem Evenckého autonomního okruhu.

Podle svědků se jednalo o meteor, to ale úřady nemohou potvrdit, jelikož je možné místo dopadu příliš daleko a ve velmi špatně přístupné oblasti, žádné vyšetřování se tak nechystá. Podle portálu RT někteří lidé uvedli, že se po mohutném záblesku mírně oteplilo.

Související obsah

Podle výzkumníka fyzikálního institutu v Krasnojarsku Sergeje Karpova se mohlo jednat o velmi malý fragment meteoru, který měl v průměru méně než 10 centimetrů, uvádí portál RT.

Někteří komentující pak přišli s dalším vysvětlením, co by mohlo tajemný záblesk způsobit. Podle nich se jedná o vystřelenou světlici, kterou se podařilo zachytit ve velmi dobrém úhlu.

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz