Domácí

Vláda přidá vězňům peníze! Vydělají si téměř 16 tisíc měsíčně

Vězni si budou vydělávat víc. Vláda posvětila plán zvýšit jim mzdy o 1200 korun. Pracovat mohou například v Plzni, kde v pondělí otevřeli nový provoz. Tam si mohou vydělávat i ti, kteří nesmějí z bezpečnostních důvodů pracovat mimo střežené prostory.

Devětatřicetiletý Václav je ve výkonu trestu už devět měsíců. Je jedním z těch, kteří i za mřížemi pracují. "Protože mám vyživovací povinnost, živím se tu sám. Rodina mi nepřispívá ničím," říká vězeň Václav. Práce mu prý zpestřuje trest, čas utíká líp.

V Plzni mají od pondělka nové pracoviště. Vzniklo rekonstrukcí vězeňských sklepů a práci tu najde až 80 lidí. "Ty prostory byly dlouhou dobu nevyužívané a nám to přišlo líto, takže jsme hledali cestu, jak je dát do pořádku. To se nám povedlo a s investicí dva miliony jsme provedli rekonstrukci," uvedl ředitel věznice Petr Vlk.

Na stavbě se podíleli i samotní vězni. Momentálně si vydělají od pěti tisíc pěti set do necelých 14 tisíc korun hrubého měsíčně. Vláda jim chce přidat 1200 korun a z toho minimálně pětistovka půjde na výživné, pokud mají vyživovací povinnost jako Václav.

 

Související obsah

"Jejich odměny budou tvořit 50 % minimální mzdy, bude to navýšení cca 1200 korun," uvedl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. "Jsou vytvořeny předpoklady, aby vězni lépe spláceli své dluhy," dodal.

V současné době je v České republice 15 tisíc vězňů a z toho je devět tisíc pracujících. V Plzni z 1400 vězňů jich pracuje 468.
 

Simona Šimková, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz