útok

Premiérka nevysloví jméno střelce z mešit. ISIS slibuje pomstu

Premiérka nevysloví jméno střelce z mešit. ISIS slibuje pomstu
Zdroj: Profimedia

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že nedopustí, aby útočník na mešity šířil své extremistické názory. V projevech prý ani nevysloví jeho jméno. Obvinění z mnohonásobné vraždy čelí 28letý Australan, při masakru zemřelo 50 lidí.

"Nikdy mě neuslyšíte vyslovit jeho jméno. Je to terorista, je to zločinec, je to extremista a to je důvod, proč zůstane beze jména. Nedopřejeme mu nic, ani jeho jméno," prohlásila Ardernová podle portálu The Guardian. V projevu naopak vyzdvihla hrdinství několika obětí a dvou zasahujících policistů.

Premiérka také zdůraznila, že muslimové jsou v zemi vítáni a jejich víra uznávána. "Útočník bude čelit plné síle novozélandského práva. Rodiny obětí dostanou svou spravedlnost," doplnila Ardernová, která už dříve slíbila zpřísnění zákona o držení zbraní.

Australan, kterého policie obvinila z mnohonásobné vraždy, stanul o víkendu před soudem. Vyslechl si obžalobu, o propuštění na kauci ani nepožádal. Znovu by měl před soud předstoupit 5. dubna. Podle právníka, který mu byl přidělen, se chce muž hájit sám.

Ke střelbě v mešitách ve městě Christchurch se vyjádřila také teroristická organizace Islámský stát. Radikálové, kteří ztratili už téměř celé své území, slíbili pomstu za útok na muslimy na Novém Zélandu.

Související obsah

Australan obviněný z masakru zůstává jediným podezřelým. Podle Davida Tipplea, majitele novozélandského obchodu Gun City si u něj objednal střelné zbraně a náboje přes internet. Automatická puška, kterou vraždil, ale mezi nimi údajně nebyla. "Ničeho neobvyklého jsme si nevšimli. Měl zbrojní průkaz," řekl Tipple.

Obviněný muž před páteční střelbou v mešitách v novozélandském městě Christchurch na 30 emailových adres včetně té premiérčiny rozeslal svůj 73stránkový manifest. Muslimy a imigranty v něm označil za vetřelce a přiznal, že k činu ho inspiroval Nor Anders Breivik, který v roce 2011 při teroristických útocích zabil 77 lidí.

Bilance obětí pátečního masakru se vyšplhala na 50, asi 30 zraněných stále leží v nemocnici. Je mezi nimi i čtyřletá dívenka, která zůstává v kritickém stavu. Podle policie útočil muž sám, další tři zadržení se masakru přímo neúčastnili. Střelec nejdříve vtrhl do jedné mešity v centru, poté odešel a zaútočil na další.

Podívejte se na archivní reportáž TV Nova:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz