Domácí

Volby do EU: Politici mají poslední možnost nahlásit své kandidátky

Strany a hnutí mají dnes poslední možnost nahlásit kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Pro české kandidáty je vyhrazeno celkem 21 křesel. Volby se v Česku konají 24. a 25. května.

V pořadí už deváté volby do Evropského parlamentu se budou v zemích unie konat od 23. do 26. května. V Česku se bude volit teprve počtvrté. Poslední volby se konaly v roce 2014. Tehdy po čtyřech křeslech získalo hnutí ANO, ČSSD a koalice TOP 09 a STAN. Další tři si vybojovali lidovci a komunisté, po dvou občanští demokraté a jedno připadlo Straně svobodných občanů.

Dnes je poslední termín pro odevzdání listin i pro nahlášení transparentního účtu s výdajovým limitem 50 milionů korun. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran zatím eviduje 27 volebních subjektů.
 

Související obsah

Volby totiž tentokrát řadu politiků motivovaly k založení nových stran. Mimo tradičních stran se objevily například hnutí jako HLAS, BOS, Strana nezávislosti, Alternativa pro ČR, Evropa společně nebo například Vědci pro Českou republiku.

Kristýna Šimánková/mj, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz