Domácí

Hladina Labe rychle stoupá, Děčín se připravuje na povodně

Hladina Labe v Děčíně poslední dny stoupá, už překročila čtyři metry. Povodí Labe proto nechalo preventivně postavit v nejnižších místech dvě protipovodňové stěny. Podle prognóz by hladina mohla kulminovat už v úterý večer.

Hladina řeky Labe v Děčíně v úterý odpoledne dosáhla čtyř metrů a 24 centimetrů, což je o více než 30 centimetrů víc oproti běžnému stavu. Kvůli vzedmuté hladině tu vyrostly dvě protipovodňové stěny. "Musí se instalovat zhruba při čtení vodočtu 395 cm na vodočtu v Ústí nad Labem s tendencí stoupá," uvedl vedoucí střediska Dolní Labe Jiří Mach.

Radnice nechala z preventivních důvodů uzavřít některé silnice. "Uzavřeli jsme průjezd pod Tyršovým mostem, tzv. myší díru. Tu uzavřeli strážníci městské policie. Tam také parkují auta," sdělil mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

V loňském roce se protipovodňová stěna nepostavila ani jednou, protože bylo extrémní sucho. Předloni to bylo pouze jednou. Nejvýš bylo Labe v Děčíně v úterý ráno, nebezpečí ale nepominulo. "Ono to teď jde v takových vlnách, mohlo by dojít k dotoku ve večerních hodinách, kdy by se hladina mírně zvedla," tvrdí Mach.

 

Související obsah

Prvního povodňového stupně dosáhla v úterý také Vltava v Českém Krumlově. Mohlo za to víkendové počasí. Podle prognóz by už hladiny řek v následujících dnech stoupat neměly. Teploty přes den totiž nejsou vysoké a v noci klesají k nule, sníh na horách proto taje pomalu a srážky se v nejbližších dnech neočekávají.
 

Jitka Fárová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz