Zahraničí

Smutek na Novém Zélandu, začaly pohřby obětí masakru v mešitách

Nový Zéland začal pohřbívat oběti útoku na mešity ve městě Christchurch. Zatím vydaly úřady rodinám 21 těl. Zbylých 29 slíbily předat pozůstalým nejpozději během dneška.

Podle muslimských tradic mají být mrtví pohřbeni do čtyřiadvaceti hodin od smrti. Rodiny kritizují úřady za pomalou identifikaci obětí. K truchlení za oběti se během pohřbu sešly stovky lidí. Další obřady by měly během středy pokračovat, uvádí agentura Reuters.

Truchlící lidé během pohřbu nesli těla obalená bílou látkou v otevřených rakvích. Těla byla položena tak, aby směřovala k Mekce, po obřadu pak byla spuštěna do hrobů.

Na obřady dohlíží ozbrojení policisté, kteří nosí květiny v pouzdrech na pistole a přivázané k puškám, uvádí agentura Reuters. Premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že v pátek bude za oběti držena minuta ticha, svolávání k motlitbám bude vysíláno prostřednictvím rozhlasu po celé zemi.

"Chceme ukázat podporu muslimské komunitě ve chvíli, kdy se budou vracet do mešit," cituje Reuters Ardernovou.

Související obsah

Bilance obětí pátečního masakru se vyšplhala na 50, další lidé jsou ale stále ve velmi vážném stavu v nemocnici. Podle policie útočil Australan, který před útokem rozeslal na 30 různých emailových adres svůj 73stránkový manifest.

Muslimy a imigranty v něm označil za vetřelce a přiznal, že k činu ho inspiroval Nor Anders Breivik, který v roce 2011 při teroristických útocích zabil 77 lidí.

Novozélanďané přišli uctít památku obětí:

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz