Střelec

Střelec z mešit se chce hájit sám. Zbraně si kupoval na internetu

Střelec z mešit se chce hájit sám. Zbraně si kupoval na internetu
Zdroj: ČTK

Muž obviněný z útoků na mešity na Novém Zélandu se chce u soudu hájit sám. Uvedl to jeho obhájce, přidělený státem. Vláda přislíbila představit do deseti dnů přísnější zákon o držení zbraní. Masakr si vyžádal nejméně 50 obětí.

Advokát Richard Peters pro deník The New Zealand Herald potvrdil, že už pro obviněného Brentona Tarranta nebude pracovat, protože se plánuje hájit sám. Zároveň uvedl, že chce podle něj Tarrant využít proslovů u soudu pro představení svých extremistických názorů.

"Co pro mě bylo ale naprosto zjevné, je to, že vypadal, že má klidnou a jasnou mysl, přestože to by se (po masakru) dalo považovat za velmi iracionální jednání. Nevypadal však, že by měl nějaké potíže nebo mentální postižení - kromě jeho extremismu," dodal Peters.

Tarrant zůstává ve vazbě, nepožádal o stanovení kauce. Zatím čelí obvinění z mnohonásobné vraždy, na dalších obviněních prokuratura pracuje. Měl by se objevit před soudem 5. dubna. Ve vazbě čeká na soudní řízení také 18letý mladík, který na internetu vysílal přímý přenos z masakru.

Australan obviněný z masakru zůstává jediným podezřelým. Podle Davida Tipplea, majitele novozélandského obchodu Gun City si u něj Tarrant objednal střelné zbraně a náboje přes internet. Automatická puška, kterou Tarrant vraždil, ale mezi nimi údajně nebyla. "Ničeho neobvyklého jsme si nevšimli. Měl zbrojní průkaz," řekl Tipple.

Novozélandská vláda se na pondělním jednání shodla, že do deseti dnů představí přísnější pravidla pro držení zbraní. Omezen by měl být především prodej poloautomatických pušek. "Zákony o držení zbraní se musí změnit. A taky se změní," sdělila premiérka Jacinda Ardernová.

Související obsah

Tarrant před páteční střelbou v mešitách v novozélandském městě Christchurch na 30 emailových adres včetně té premiérčiny rozeslal svůj 73stránkový manifest. Muslimy a imigranty v něm označil za vetřelce a přiznal, že k činu ho inspiroval Nor Anders Breivik, který v roce 2011 při teroristických útocích zabil 77 lidí.

Bilance obětí pátečního masakru se vyšplhala na 50, asi 30 zraněných stále leží v nemocnici. Je mezi nimi i čtyřletá dívenka, která zůstává v kritickém stavu. Podle policie útočil Tarrant sám, další tři zadržení se masakru přímo neúčastnili. Střelec nejdříve vtrhl do jedné mešity v centru, poté odešel a zaútočil na další.


Podívejte se na reportáž TV Nova o masakru:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz