Migranti

V Itálii zabavili loď neziskovky. Na palubě bylo 49 migrantů!

V Itálii zabavili loď neziskovky. Na palubě bylo 49 migrantů!
Zdroj: Profimedia

Italská policie zadržela na ostrově Lampedusa loď, kterou provozují nevládní organizace. Na palubě bylo 49 migrantů, které členové posádky zachránili u břehů Libye. Podle prokuratury mohli napomáhat nelegální migraci.

Plavidlo Mare Ionio monitoruje vody Středozemního moře mezi Itálií a Libyí od loňského podzimu. Podle neziskové organizace Meditarranea, která loď provozuje, není určena k přepravě migrantů do Evropy, ale k lokalizaci a záchraně plavidel uprchlíků, kteří se ocitnou v nebezpečí.

V pondělí ale nabrala loď Mare Ionio na palubu 49 migrantů z nafukovacího člunu, který se u Libye začal potápět. Podle kapitána byli utečenci v ohrožení života, proto požádal o povolení vplout do přístavu Lampedusa. To ale nedostal a zakotvil asi dva kilometry od pobřeží ostrova.

Poté se o loď začala zajímat italská policie. "Finanční stráž obstavila loď Mare Ionio a doprovodila ji do přístavu Lampedusa," citoval italské ministerstvo vnitra portál La Repubblica. Členy posádky se policisté chystají vyslechnout v nadcházejících hodinách.

Související obsah

Prokuratura vyšetřuje, zda posádka nespáchala trestný čin napomáhání nelegální migraci. Podle ministra vnitra Mattea Salviniho, který šéfuje protiimigrační straně Liga a prosadil uzavření přístavů pro plavidla neziskovek, by měli být členové posádky zatčeni.

Ze zachráněných migrantů je asi 12 nezletilých, jeden byl v kritickém stavu převezen do nemocnice. Starosta města Lampedusa Tot Martello uvedl, že je připraveno uprchlíky přijmout. Co se s nimi stane, není jasné.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz