Běluha

Komplikované stěhování vzácných běluh do nového domova

Na dvě roztomilé běluhy severní Little Grey a Little White si možná z Koření ještě pamatujete. Minulý rok jsme vám vyprávěli o jejich nově vznikajícím pohádkovém domově u Islandu. Velké stěhování dvou krásných slečen se blíží a letadlo, které je ze Šanghaje do zátoky snů převeze, už žhaví své motory na letišti v Lucemburku.

Vesele se prohánět po širém moři, s radostí skákat nad hladinu a zase se bořit do měkoučkých vlnek a užívat si volnost. Něco takového si dvě běluhy severní, které žijí už devět let v zajetí, umí asi jen těžko představit. Brzy však konečně pocítí vůni svobody.

Little Grey a Little White se připravují na velké stěhování ze Shanghajského akvária do zátoky u Islandu. Tam pro ně vzniká vůbec první rezervace svého druhu na světě.

Související obsah

Běluhy nejdřív čeká asi 50kilometrová cesta v nákladních vozech na letiště. Potom je speciální letadlo přepraví na islandské letiště Keflavik, kde je vyzvednou další náklaďáky a převezou je na trajekt, kterým doplují až ke svému novému domovu u ostrova Haeimey.

Po celou cestu budou zvířata samozřejmě pod přísným dohledem odborníků, kteří budou sledovat jejich životní funkce. Až se běluhy podaří vylodit v zátoce Kettsvik, stále nebude vyhráno. V bazénu si nejprve budou chvíli zvykat na nové prostředí. Musí se seznámit i s rostlinami a živočichy, kteří jim jsou cizí. Třeba s kraby nebo s mořskými řasami. Zvyknout si musí také na jinou teplotu vody a na větší hloubku. Pak si teprve budou moct začít užívat ve svém vlastním království o rozloze 32 tisíc metrů čtverečních.

Dostat tyhle dva kytovce ze zajetí do rezervace, co nejblíž jejich přirozenému prostředí. To je jako sen.
 

Více reportáží z pořadu Koření najdete ZDE.

frm, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz