Reinhard Heydrich

Tady bydlel Heydrich! Sídlo kata českého národa jde do dražby

Tady bydlel Heydrich! Sídlo kata českého národa jde do dražby
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Bývalé sídlo zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha jde do dražby. Vyvolávací cena Dolního zámku v Panenských Břežanech je 30 milionů korun. Kulturní památka je dnes v obklíčení plechových hal, které v minulosti sloužily chemikům.

Pokud se chcete stát majiteli empírového zámečku, který obývala rodina zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, máte jedinečnou šanci.

Za necelé dva měsíce totiž začne jeho dražba. Vyvolávací cena je třicet milionů korun, odhadce si však památku cení na částku více než 36 milionů.

Zámek je v poměrně zuboženém stavu, některé místnosti jsou navíc plné odpadu. "V předmětu dražby se nacházejí blíže neidentifikované nebezpečné chemické látky, chemické směsi a nebezpečné odpady," stojí v popisu dražby.

Zámek v roce 1909 koupili manželé Bauer-Blochovi. Protože byli židovského původu, emigrovali před okupací do Spojených států. Budovy se tak zmocnili nacisté. Rodina Heydrichova se na Dolní zámek v Panenských Břežanech nastěhovala okolo velikonoc v roce 1942.

Pobytu v klidné obci si však Heydrich moc dlouho neužil. Právě z Panenských Břežan se vydal 27. května 1942 na svou osudovou cestu.

Související obsah

Po manželově smrti obývala Lina Heydrichová zámek až do roku 1945. Ta v pozdějším rozhovoru prohlásila, že život v Protektorátu považuje za šťastné období života. Její slova jsou však překvapivé i proto, že kromě manžela zde přišla také o svého staršího syna.

Podívejte se, jak vypadal Dolní zámek v roce 2016:

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz