Domácí

Před 80 lety zemřeli hrdinové atentátu na Heydricha. Krypta, v níž padli, se otevírá

V sobotu 18. června 2022 se v Resslově ulici v Praze 2 uskuteční pietní akt připomínající 80. výročí hrdinného boje sedmi československých parašutistů v chrámu sv. Cyrila a Metoděje proti německé přesile. Po rekonstrukci bude rovněž znovu otevřena krypta, ve které se parašutisté ukrývali a kde v nerovném boji padli.

V sobotu je tomu přesně 80 let, co zemřeli českoslovenští parašutisté, kteří v květnu 1942 spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po atentátu se výsadkáři ukrývali v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze, na který zaútočili příslušníci gestapa a SS. Nikdo nepřežil. "Bylo tady sedm parašutistů, naproti nim byla ohromná přesila německých vojáků. Ten čas, který se parašutisté bránili, je zcela výjimečný," prozradil TN.cz už dříve generál Aleš Knížek.

Parašutisté přicházeli do krypty postupně od 28. května, jediným vstupem byl větrací otvor. "V kryptě kostela v Resslově ulici v Praze se ve dnech následujících po atentátu postupně sešli rotný Jaroslav Švarc z výsadku TIN, rotmistr Jan Kubiš z výsadku ANTHROPOID, podporučík Josef Valčík z výsadku SILVER A, četař aspirant Josef Bublík a četař Jan Hrubý, oba z výsadku BIOSCOP, nadporučík Adolf Opálka z výsadku OUT DISTANCE a nakonec rotmistr Josef Gabčík z výsadku ANTHROPOID. Velitelem ukrytých vojáků se stal nadporučík Opálka," vyjmenoval Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu.

Parašutisté se v kostele skrývali několik týdnů, 16. června ale přivedl gestapo na jejich stopu další z nich, Karel Čurda. Ve dvě hodiny ráno 18. června 1942 vydal K. H. Frank rozkaz k útoku na kostel. "Jsme Češi, nikdy se nevzdáme!" ozývalo se před 80 lety z krypty pravoslavného chrámu. Do akce proti československým parašutistům bylo nasazeno téměř 800 mužů.

Související obsah

Jak boje v kostele probíhaly

V době útoku čtyři parašutisté odpočívali v kryptě. "Na kůru a na galerii v kostele drželi stráž nadporučík Opálka, rotmistr Kubiš a četař aspirant Bublík. Ze svého postavení ovládali celý prostor kostela, vyzbrojeni byli ale pouze pistolemi ráže 6,35 a patrně jedním ručním granátem. Ten vrhli na první skupinu gestapáků, kteří pod palbou z kostela chvatně ustoupili. Následovala bubnová kulometná palba z domů přes ulici, která těžce zranila rotmistra Kubiše. Boj se poté soustředil na úzké schodiště vedoucí na galerii," popsal okolnosti tehdejšího "posledního vzdoru" Jakl.

Úderné skupiny esesáků si musely i proti slabě vyzbrojeným československým vojákům cestu za cenu mnoha raněných těžce vydobýt. Po ovládnutí hlavní lodě kostela se útočníci soustředili na zbývající vojáky v kryptě. Malé okénko vedoucí do krypty z Resslovy ulice opět ostřelovali. Poté se gestapáci i za pomoci "zrádce" Čurdy pokusili přemluvit obránce krypty ke složení zbraní.

Vyjednávání úspěšné nebylo. Hasiči začali vhánět do krypty vodu a štiplavý kouř. Sebrali také žebříky obránců a vytáhli je okénkem ven z krypty. Mezitím esesáci objevili v hlavní lodi před oltářem kamennou desku, zakrývající další vstup do krypty. Odstranili ji výbušninou a na úzké schodiště do podzemí opět vyrazily úderné skupiny esesáků.

Související obsah

"V kryptě nastal boj muže proti muži. Poté, co obráncům došlo střelivo, ukončili podporučík Valčík, rotný Švarc rotmistr Gabčík a četař Hrubý svůj život ranou z pistole do spánku. Kolem poledne útočníci vynesli těla obránců na chodník před kostelem. Přivezli k nim i těla zemřelých rotmistra Kubiše a četaře aspiranta Bublíka. Mrtvé pak identifikovali zrádci Karel Čurda a Viliam Gerik (paraskupina ZINC) a k agnoskaci gestapáci přivezli i několik zatčených odbojářů," shrnul Jakl.

Těla parašutistů zbavili hlav

Těla padlých hrdinů poté gestapáci odvezli do německého Ústavu soudního lékařství a kriminalistiky v tehdejší Presslově, nynější Studničkově ulici, kde ve dnech 23. – 26. června proběhly pitvy. Těla poté zbavili hlav a pohřbili do utajeného hromadného hrobu na Ďáblickém hřbitově, kde se nalézají dodnes.

Výročí hrdinného boje připomíná pieta

Výročí hrdinného boje československých parašutistů připomíná každý rok pietní akce v Resslově ulici a doprovodný program na Karlově náměstí. Ani letos tomu nebude jinak. V centru Prahy už rozbili tábor i českoslovenští legionáři, kteří dětem předvádějí výstroj a výzbroj z druhé světové války.

V pátek za účasti ministryně obrany Jany Černochové (ODS) a ministra kultury Martina Baxy (ODS) byl znovu otevřen Národní památník hrdinů heydrichiády s novou expozicí věnovanou atentátu na Reinharda Heydricha, respektive přípravě a provedení Operace ANTHROPOID. Návštěvníci tak mohou nahlédnout do útrob slavné krypty, kde padly poslední výstřely.

Podívejte se na reportáž k 80. výročí útoku na Heydricha:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz