Zajímavosti

Hřiště s míčky představují pro děti smrtící nebezpečí, zjistili vědci

Hřiště s míčky představují pro děti smrtící nebezpečí, zjistili vědci
Zdroj: Profimedia

Vědci varují před dětskými koutky s míčky - zaměřili se na ně při svém výzkumu a zjistili, že se to tam jenom hemží nejrůznějšími nebezpečnými mikroby. Důvodem je špatná údržba těchto hřišť, která nejsou mnohdy dezinfikována po celé týdny.

Zákeřné mikroby mají v dětských kolektivech pré - a pro hrací koutky naplněné míčky to evidentně platí dvojnásob. Tvrdí to výzkumníci z americké univerzity v Georgii, kteří se zaměřili na šest hřišť tohoto typu a výsledky je velmi znepokojily.

V každém z nich totiž našli potenciálně smrtící bakterie, kterými se to tam jenom hemžilo. Prostory nebyly dostatečně udržovány a dezinfikovány, takže mikroby měly ideální podmínky pro množení. V koutcích s míčky vědci odhalili hned devět druhů životu nebezpečných bakterií, včetně těch, které mohou způsobit meningitidu, pneumonii či septikemii.

"Mezi čištěním prostorů mohou uběhnout dny či týdny, což umožňuje mikroorganismům hromadit se. Koutky s míčky jsou často zaneseny viditelnými nečistotami, zvratky, výkaly nebo močí," uvedli autoři studie z University of North Georgia.

Související obsah

Příkladem bakterie, které vědci na hřištích objevily, je Acinetobacter lwofii, která způsobuje pneumonii, meningitidu, infekce kůže a močových cest nebo septikemii. Dalšími odhalenými bakteriemi jsou například Staphylococcus hominis, která způsobuje infekce krevního oběhu, a  Streptococcus oralis, která je původcem endokarditidy nebo syndromu toxického šoku.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz