Domácí

V Plzni mají pro Ukrajince speciální dětský koutek. Lze tam získat i doklady

V plzeňském asistenčním centru na pomoc Ukrajině mají i speciální dětský koutek. Matky s dětmi prchající před válkou tam mohou odpočívat po náročné cestě. Lidé tam ale také mohou získat doklady, ubytování nebo humanitární pomoc.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Plzni přijímá z 90 procent matky s dětmi a jejich babičky. Právě pro ně je tam připraven i dětský koutek, který vznikl za pomoci Nadace televize Nova.

"Koutek vznikal postupně, protože nejdřív byl nějak sparťansky vybavený. Pomalu se to tedy zlepšuje a doufáme, že těm malým dětem dokážeme navodit alespoň lehce příjemné prostředí," řekl plzeňský náměstek krajského ředitele HZS Martin Toman.

Související obsah

Dětský koutek pomáhá dětem i maminkám odreagovat se a alespoň na chvíli zapomenout na aktuální situaci, ve které se nacházejí. "Přijeli jsme 8. března z Žitomiru. Měli jsme velmi těžkou cestu, která trvala šest dní. Jsme tu velice spokojení. Děkujeme všem, kdo se o nás stará, jsme vděčni českému národu," poděkovala Tamara.

V centru také pomáhá několik dobrovolníků, kteří se starají o psychologickou pomoc nebo zázemí nově příchozích uprchlíků. "Za dětský koutek jsem zodpovědná. Působím tu od začátku, tedy od 24. února. Jsem tady každý den a pomáhám, co se dá," popsala dobrovolnice Marie Strapková.

Související obsah

Centrum je v provozu dva týdny. Kompletní servis pomoci poskytuje válečným uprchlíkům prakticky nonstop. Každý den v centru odbaví přes 800 lidí. "V samotném centru je to tak na hodinu odbavení, ale samozřejmě je nějaká čekací doba ještě před centrem. Ta je zaviněná návaly uprchlíků, které sílily zejména v uplynulých dnech," uzavřel Toman.

Pro ukrajinské děti jsou také zřízeny adaptační skupiny v domovech dětí a mládeže, kde se budou učit základy českého jazyka, aby lépe zvládly nástupy do škol a školek.

Natálie Vašková, luk, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz