Zajímavosti

Hledají se jména pro nové měsíce Jupiteru. Zapojit se můžete i vy!

Hledají se jména pro nové měsíce Jupiteru. Zapojit se můžete i vy!
Zdroj: NASA/ESA/A. Simon (GSFC)

V roce 2018 vědci objevili dvanáct nových měsíců Jupiteru - nyní žádají veřejnost o pomoc s hledáním jména pro pět z nich. Vtipálci ale mají utrum - návrhy musí splňovat přísné podmínky.

V červenci minulého roku vědci objevili dvanáct nových měsíců, které obíhají kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Pět z nich zatím nemá jména - vědci vyzývají veřejnost, aby se zapojila a napsala návrhy na twitter.

Ty, kteří se radují, že by kolem Jupiteru mohla díky jejich kreativitě obíhat tělesa s vtipnými či vulgárními názvy, vědci asi příliš nepotěší. Stanovili totiž přísná kritéria.

Zaprvé, měsíce musí být pojmenovány pouze po postavách z řecké či římské mytologie, které byly potomky či miláčky boha Jupitera (Řím) nebo Dia (Řecko). A aby to nebylo tak snadné, tři ze jmen měsíců musí končit na písmeno "e" a dvě na písmeno "a." Těžko říct, kolik návrhů vědci s takovými podmínkami obdrží.

Související obsah

Pokud ale přesto chcete přispět svou troškou do mlýna, svůj návrh můžete napsat na twitter do 15. dubna. Stačí napsat tweet s hashtagem #NameJupitersMoons a označit v něm uživatele @JupiterLunacy.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz