Domácí

Vsetínský medvěd se přesunul do Beskyd. Odborníci zase kují pikle

Medvěd, který loni na podzim na Vsetínsku ničil chlévy a zabíjel zvířata, se pravděpodobně přesunul do Beskyd. Odborníci ho teď chtějí odchytit a nasadit mu telemetrický obojek. Kdyby se to povedlo, měli by o jeho pohybu přesné informace.

Údajně se jedná o stejné zvíře, o kterém zlínský hejtman Čunek tvrdil, že ho někdo zastřelil. Dva měsíce tento medvěd loni na podzim trápil obyvatele samot na Vsetínsku. Jeho řádění nepřežily desítky kusů hospodářských zvířat, několikrát vyděsil i tamní obyvatele.

Nedařilo se ho odchytit do speciální klece, nepomohl ani odborník na uspávání šelem. Když najednou zmizel, přispěchal hejtman Zlínského kraje s vysvětlením. "Buď se vrátil na Slovensko nebo už není mezi živými. Já mám určité zprávy o tom, že ta druhá varianta je pravdivá," uvedl v únoru Jiří Čunek.

Podle odborníků je ale všechno prý jinak. Medvěd se přesunul hlouběji do beskydských lesů a nejspíš dospěl. "Může to být on. Podle předběžné genetické analýzy, kterou máme ze vzorků ze Vsetínska a z konce roku tam někde z Morávky, tak to vypadá, že je to stejné zvíře," uvedl František Jaskula z CHKO Beskydy.

"Já si myslím, že byl hlavně mladý, když tu přišel. Přišel hodně brzy o matku a u nás získal návyky," říká Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody. Jestli se správný medvěd straní lidí, tak ten beskydský moc správný není, několikrát ho natočili totiž turisté. A právě proto ho chtějí odborníci sledovat.

Související obsah

To vše kvůli tomu, kdyby si vzpomněl na své nedávné bouřlivé mladí a množství stržených domácích zvířat. V Beskydech jsou proto už dvě klece - podstatně modernější než ta, do které na podzim tvrdohlavě odmítal vlézt.

Podzimní účet řádění medvěda na Vsetínsku se vyšplhal nad 350 tisíc. Všem postiženým chovatelům už Zlínský kraj peníze vyplatil.

Petr Zapletal, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz