Zajímavosti

Pánská hormonální antikoncepce prošla testy. Na trhu bude za 10 let

Pánská hormonální antikoncepce prošla testy. Na trhu bude za 10 let
Zdroj: Profimedia

Ženy mohou slavit! Pánská hormonální antikoncepce prošla testy a podle předběžných odhadů by mohla být na trhu už za deset let. Výzkumníci z Los Angeles Biomed Research Institute prohlásili, že pilulka splnila všechny bezpečnostní testy a zatím nepozorují žádné vedlejší účinky.

V minulých měsících testovaná pánská hormonální antikoncepce je podle odborníků muži dobře snášena. A na základě výsledků výzkumu se vědci domnívají, že pilulka by mohla být dostupná ve všech zemích prvního světa přibližně za deset let.

Nový přípravek ještě nemá název, nese prozatímní jméno 11-beta-MNTDC. Jde o modifikovaný mužský hormon testosteron, který má v kombinaci s progesteronem zabránit tvorbě spermií.

Lékařka Christina Wangová, spoluautorka studie, uvedla: "I když pilulka významným způsobem sníží produkci spermií, libido zůstane zachováno." A jelikož se v průběhu testování neprokázaly vedlejší účinky způsobené poklesem přirozeného testosteronu v krvi, muži se podle vědkyně nemusí bát, že by pánská hormonální antikoncepce způsobila nevítané změny v jejich těle. Lék totiž přirozený testosteron věrně napodobuje.

Podle její kolegyně, lékařky Stephanie Pageové, je na pilulce nejlepší, že je naprosto reverzibilní, což znamená, že po jejím vysazení se v mužském těle vše vrátí zpět do původního stavu a oni opět začnou produkovat vlastní přirozený testosteron.

Po užití první pilulky nové pánské hormonální antikoncepce bude trvat nejméně dva až tři měsíce, než hormony v ní obsažené skutečně sníží produkci spermií. Odborníci nyní plánují delší a podrobnější testování na sexuálně aktivních párech.

Související obsah

Kolem pánské hormonální antikoncepce se už několik let vede bouřlivá diskuze. Mnoho žen ji jednoznačně vítá, u pánů už je však přijetí pilulky horší. Podle nedávné studie YouGov by čtvrtina mužů pánskou hormonální antikoncepci nikdy neužívala. Asi třicet procent mužů by však podle deníku Mirror s lékem nemělo problém.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz