Kontrola

Rodiče pozor: Kontrola odhalila pět nebezpečných autosedaček!

Slovenská obchodní inspekce zveřejnila výsledky kontrol dětských autosedaček. A kromě řady menších problémů, jako byly ty s návodem k montáži, inspektoři odhalili, že pět testovaných sedaček může být pro malé pasažéry nebezpečných. K dostání jsou i na českém trhu.

Celkem kontrola slovenských obchodních inspektorů odhalila desítky nedostatků - například chybějící nebo neúplné návody k použití či montáži. Osmkrát byly autosedačky špatně označené výstražnými symboly, které jsou zásadní pro správné použití.

Tragicky ovšem dopadly zátěžové testy. Z jedenácti autosedaček jich nevyhovělo předpisům a normám celých osm, z toho pět je vyloženě nebezpečných.

Ve dvou případech se podle inspekce opěrka autosedačky zdeformovala či popraskala. "V těchto případech hrozí reálné nebezpečí nárazu a poranění hlavy dítěte, například o přední sedadlo vozidla," napsali inspektoři v závěrečné zprávě.

V dalším případě praskl plastový podstavec sedačky, takže vznikly ostré hrany, které mohly přeříznout bezpečnostní pás, který v autě drží sedačku na místě.

Ve zbylých dvou případech se po simulovaném nárazu nedal správně otevřít zámek autosedačky. Při reálné autonehodě by tak mohlo dítě v autě uvíznout a například se popálit při následném požáru.

Jde o tyto typy autosedaček: Automax z Číny, Concord Transformer X-Bag z Německa, Chipolino Como z Bulharska, Avionaut Glider Royal Fit z Polska a Coto Baby Jazz z Číny. Podrobný popis nebezpečných autosedaček najdete ZDE.

I když sedačky testovala slovenská obchodní inspekce, koupit si je mohou i čeští zákazníci. Proto je na místě zkontrolovat, jestli i vy náhodou nevozíte svoje ratolesti ve výrobku, který může při nehodě místo pomoci naopak ublížit.

mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich na dotaz TN.cz uedl, že ve chvíli, kdy se nebezpečné autosedačky objeví v celoevropském výstražném systému, mají zákazníci při jejich reklamaci nárok na vrácení peněz.


ČTĚTE TAKÉ:

Vybíráte autosedačku? Kromě odolnosti se zaměřte i na složení, někdy je alarmující!
Dítěti na obrázku jde o život! Poznáte, co je špatně?

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz