Zahraničí

V Německu otevřeli zakázané město! Obývali ho nacisti i Rusové

V Německu zpřístupnili pro návštěvníky takzvané zakázané město. Jedná se o opuštěný bývalý vojenský komplex, který dříve sloužil nacistům a pak sovětům k plánování vojenských operací.

Několik metrů vysoká socha Vladimira Iljiče Lenina přivítá návštěvníky vojenského areálu kousek od Berlína. Za ní se pyšní bývalé sídlo nejvyšších představitelů nacistické či sovětské armády - Dům důstojníků.

"Historie armády tady, v Zossen-Wünsdorfu, je německým unikátem. Vilém II. Pruský, Adolf Hitler nebo zástupci Sovětského svazu - jeden podruhém odsud řídili vojenské akce," řekl průvodce Werner Borchert.

Komplex sloužil nacistům jako vojenské velitelství, ke stejnému účelu ho později využívali i sověti. Svou přezdívku zakázané město si areál vysloužil právě v době vlády Sovětského svazu - tehdy byli totiž Němci vpouštěni dovnitř jen zřídka.

Související obsah

V roce 1994, po pádu železné opony, ruští vojáci základnu o rozloze šesti kilometrů čtverečních a obehnanou sedmnáctikilometrovou zdí, opustili.

"Po pádu železné opony chtěli za areál peníze. Nikdo jim ale nezaplatil. A tak si Rusové vzali všechno, co našli. Až na tyhle fotografie za námi - ty měly být pravděpodobně zprávou pro sjednocené Německo," doplnil Borchert.

Místo je opuštěné pětadvacet let. Patří sice braniborským úřadům, ty ale do areálu odmítají investovat a celý komplex, včetně svých odkrytých i tajných chodeb pomalu chátrá. Dům důstojníků není veřejnosti volně přístupný - každý zájemce si ale může s průvodci domluvit vlastní prohlídku - cena je individuální.

reg/Kateřina Vodvářková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz