Zámek

Takhle to vypadá v zámku, kde žil Heydrich. Je prokletý, věří místní

Do dražby jde jedno z temných míst naší historie, bývalé sídlo nacisty Reinharda Heydricha. Dolní zámek v Panenských Břežanech se nyní bude prodávat i s okolními budovami. Řadu let už je opuštěný. Televize Nova dostala exkluzivní možnost se na místo podívat.

Zámek v Panenských Břežanech najdete jen 15 kilometrů od Prahy, ale bydlet by v něm chtěl asi málokdo. Posledním, kdo to udělal, byl zástupce říšského protektora Reinhard Heydrich. Jemu ani předchozím majitelům ale štěstí nepřinesl. Podle místních je zámek prokletý.

"Jeho stavba byla započata někdy kolem roku 1840 a kvůli finančním problémům stavitele pana von Riese došlo k tomu, že kolem roku 1900 zámek zabavila banka," popsal správce zámku Jan Brhlík. Zámek pak koupili manželé Bauer-Blochovi, cukrovarníci, jako židé ale na začátku války museli emigrovat.

V roce 1941 Břežany padly do oka Heydrichovi. "Do května roku 1942, kdy odtud odjel na svoji poslední cestu a v Praze na něj byl proveden atentát," uvedl Brhlík. Jeho rodina pak na zámku žila ještě tři roky. Více než 150 židů využívala jako otroky například při výstavbě bazénu.

Související obsah

Manželka Heydricha v zámku přišla navíc v roce 1943 o jejich syna. Na kole ho srazilo a zabilo auto. "Jeho manželka tady zůstala až do konce války. A aby uživila rodinu, tak začala rozprodávat vybavení zámku, začala zde pěstovat různé plodiny, které potom prodávala," doplnil správce.

Po válce se ze zámku postupně stávala ruina, dnes jsou tam jen rozpadlé zdi a špína. "Tady, byť to tak nevypadá, se nacházela ložnice paní Heydrichové v době, kdy obývali zámek," popisoval při prohlídce insolvenční správce Miloš Lenger.

Nejzachovalejší místností z celého zámku je pokoj, která dříve sloužila jako Heydrichova pracovna. Věnoval se tu i své velké vášni, a to šermu. Nejvíc se na stavu budovy podepsal Výzkumný ústav kovů, který byl posledním majitelem budovy.

Související obsah

Zámek je opuštěný zhruba od 70. let minulého století. V posledních letech využíval budovu Výzkumný ústav kovu jen velmi ojediněle, například pro testování vlastností materiálů. Teď je k prodeji nejen samotný zámek, ale také celý areál i s několika dalšími budovami. Vyvolávací cena je 30 milionů korun.

Do prodeje jde pozemek s rozlohou šest a půl hektaru včetně všech budov a příslušenství. "Teď ho čeká dražba a, doufejme, solidní investor a nějaká světlá budoucnost," přeje si Lenger. Veřejná dražba proběhne 10. května.

Kristýna Šimánková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz