Zahraničí

Rakety létaly celou noc! Izrael zničil domy Hamásu, platí příměří

Izrael a palestinské radikální hnutí Hamás se dohodly na příměří. Ještě předtím se ale vztahy v Pásmu Gazy vyostřily. a to kvůli pondělnímu útoku na obytný dům ve městě nedaleko Tel Avivu, ze kterého Izrael viní právě Hamás.

Nebe nad palestinskou enklávou v Pásmu Gazy celou noc rozsvěcely rakety. Na Palestinské straně střely krátkého doletu zranily pět lidí a zničily tři budovy. A to včetně sídla šéfa radikálního hnutí Hamás.

"Volali mi a ihned jsem musel opustit dům, protože vedle nás dopadla raketa. Vzal jsem děti a šel jsem k sousedům. Za deset minut náš dům vybombardovali, zničili nám okna, nábytek, nic nezůstalo," popisuje boje místní obyvatel Raed Tahtawi.

Palestinci v odvetě vypálili asi třicet raket. Na straně Izraele nikdo zranění neutrpěl, raketa zasáhla jednu budovu. Izrael zahájil palbu na pozice Hamásu poté, co v pondělí raketa vypálená z Pásma Gazy zničila obytný dům ve městě Mišmeret nedaleko Tel Avivu. Zranilo se sedm lidí.

"Za posledních 24 hodin jsme zničili všechny důležité budovy hnutí Hamás. A to v měřítku, které zde nebylo k vidění více než čtyři roky. Jsme připraveni udělat ještě mnohem více," sdělil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Související obsah

Obyvatelé oblasti si nyní ale nejspíš mohou oddechnout. Izrael s Palestinou podle tamních médií uzavřely příměří. Klid zbraní zprostředkoval Egypt a měl začít platit okamžitě.

Úterní eskalace napětí v Pásmu Gazy byla největší za poslední čtyři měsíce. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu kvůli pondělnímu útoku zkrátil svou návštěvu v USA.

Háta Sassmannová/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz