Lékař

"Umírali zaživa!" Bývalý kolega popsal "péči" falešného doktora

Slovenskem v létě otřásl případ kuchaře, který se vydával za lékaře a pracoval v domově pro seniory. Policie poté zjistila, že také vědomě šířil virus HIV. Podle bývalého zaměstnance si zval pánskou společnost také do sociálního zařízení.

Ivan Biháry se vyučil kuchařem, přesto pracoval jako lékař v domově pro sniory v Bratislavě. Pacientům podával léky přímo do žíly a policisté ho podezírají ze smrti deseti klientů. Videa, která unikla na veřejnost, ukazují, jak Biháry pije ve službě alkohol a tančí na sesterně.

Za dveřmi jeho kanceláře se toho ale podle zaměstnanců centra dělo mnohem víc. "Pan Biháry si tam vodil chlapy a měl s nimi sexuální poměr. To dělal dennodenně. Měl poměr i se zaměstnanci, za který někdy platil. Bral si tam klidně i bezdomovce," popsal Miroslav Didiaš pro magazín Reflex TV Markíza.

Biháry je přitom podle policie nakažen virem HIV, který tak vědomě šířil. I z tohoto skutku ho vyšetřovatelé po třech měsících obvinili. "Musel vědět, že je nakažený," myslí si Didiaš, který tvrdí, že se Biháry snažil svést i jeho, když se jednu noc rozhodl v domově důchodců přespat.

Související obsah

Falešný doktor navíc podle bývalého pracovníka platil za pánskou společnost penězi, které měly jít na platy zaměstnanců. "Dával je chlapům za sexuální poměr. Potom nám výplaty přišly, ale někdy třeba o měsíc později," doplnil Didiaš.

Peníze dluží hospic Iris i po několika měsících od vypuknutí kauzy také více příbuzným klientů. "Na bratislavský samosprávný kraj se obrátili tři lidé, kterým toto zařízení dluží peníze. Odkázali jsme je na policii, která jim bude nápomocná," uvedla mluvčí kraje Lucia Forman.

Související obsah

Policisté vyzývají všechny občany, kteří by měli další informace, aby se na ně obrátili. Rodiny seniorů, kteří v centru Iris bydleli, jsou stále v šoku. "Ti lidé tam umírali zaživa," sdělila dcera zesnulé klientky. "Šli jsme za tou babi a ona byla studená," dodala příbuzná jiné důchodkyně.

S péčí o důchodce pomáhala Bihárymu Vanessa Pútiková - uklízečka, ze které se přes noc stala ošetřovatelka. Vše se provalilo až po několika záhadných úmrtí v hospicu. Samospráva poslala během dvou let do centra tři kontroly, které odhalily nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Biháryho s Pútikovou ale ne.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz