Domácí

Ministryně vyhodila Tchajwance ze setkání. Kvůli velvyslanci z Číny

Ministryně vyhodila Tchajwance ze setkání. Kvůli velvyslanci z Číny
Zdroj: Profimedia

Sekce zahraničního obchodu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR jako každý rok připravila setkání se členy diplomatického sboru. Ministryně Marta Nováková se na něm měla setkat s více než 100 diplomaty z celého světa. Jenže zástupci Číny se nemohli smířit s tím, že by se s nimi akce účastnili i zástupci Tchaj-wanu. Ministryně Nováková je tedy požádala, ať z akce odejdou.

Setkání členů diplomatického sboru se zúčastnili kromě jiných také členové Ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-wanu. Ti se setkání účastní už 19 let. Proti jejich přítomnosti se ale ohradili zástupci Čínské lidové republiky. A ministryně Marta Nováková požádala zástupce Tchaj-wanu, aby z akce odešli. Chtěla prý zabránit diplomatickému konfliktu.

"Vzhledem k tomu, že akce byla určena pro diplomaty, kterými členové Ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-wanu nejsou, tchajwanští zástupci následně vyslyšeli žádost paní ministryně," uvedlo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

"Velmi si vážím dlouhodobého přátelství a ekonomických vztahů mezi našimi zeměmi. Středeční událost nás velmi mrzí," řekl k incidentu webu hlidacipes.org tchajwanský velvyslanec Chung-I Wang. Spekuluje se i o tom, že tchajwanští zástupci byli z akce vyhozeni v zájmu hladké cesty českého prezidenta Miloše Zemana do Číny. Tuto informaci však nikdo nepotvrdil.

"Nováková se chová jako slon v čínském porcelánu," nelíbila se reakce ministryně poslanci za Piráty Janu Lipavskému. "Na přání čínského velvyslance vyhodila z jednání zástupce Tchaj-wanu, který je přitom v České republice větším investorem," nerozumí reakci Novákové Lipavský. "Od roku 1993 u nás vytvořili třiadvacet pracovních míst, zatímco Peking si koupil televizi, stadion a pár politiků," dodává.

A jednání ministryně se nelíbí ani předsedovi TOP 09 Jiřímu Pospíšilovi. "Tohle odporné poklonkování Číně je smutný důsledek provýchodní politiky dua Zeman-Babiš. Stydím se a tchajwanskému velvyslanci Chung-I Wangovi se za české papaláše omlouvám," napsal na twitter.

Související obsah

Nováková podle svých slov ale chtěla především zabránit konfliktu. "Jsem ráda, že se podařilo zabránit diplomatické roztržce. Česká republika uznává politiku jednotné Činy, která je také v souladu se zahraniční politikou EU a Severoatlantické aliance. Stejné stanovisko zastávají i všichni naši významní západní spojenci jako Německo, USA, Francie či Velká Británie. Ráda bych poděkovala i zástupcům kanceláře Tchaj-pej za jejich pochopení naší situace," uvedla ministryně Marta Nováková. Podle některých reakcí na sociálních sítích je ale spíše selháním, že se jednání, kde měli být zástupci obou zmíněných zemí, vůbec plánovalo.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz