Domácí

Zvířata ze zoo pořád běhají venku! Utekla při vichřici Eberhard

Vichřice Eberhard, která se nedávno přehnala Českem, poškodila na dva miliony kubíků dřevin. Největší škody napáchala v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Například Zoologická zahrada na Svatém Kopečku se bude s následky silného větru potýkat ještě dlouho. Vichr přeměnil lesy v měsíční krajinu a některá zvířata se dodnes toulají mimo areál.

Takovou spoušť pracovníci olomoucké zoo dosud nezažili. Statné jehličnany byly rozházené po areálu, zvířata se procházela po stezkách pro návštěvníky, některá i v přilehlých lesích. "Od roku 1956, kdy olomoucká zoologická zahrada otevřela bránu, je to nejhorší katastrofa, s kterou se potýkáme," řekla mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

"Poškodilo nám to i několik výběhů," vypráví Karla Břečková z Oddělení adopce zvířat olomoucké zoo. "Tam, kde byly poškozené ploty, se podařilo opustit výběh několika kopytníkům," doplnila." Prchnout se podařilo jelenům, daňkům a kozorožcům.

Někteří kopytníci jsou zpět, s jinými se zoo už rozloučila. Kozorožce kavkazské teď přes krmení zvykají na jedno místo a pak se pokusí o jejich odchyt. Extrémní vítr polámal nebo vyvrátil na osm stovek stromů a na některých místech zoo vytvořil doslova měsíční krajinu.

Související obsah

"Dříve, když se sem Olomoučané postavili, tady byl les a na to město opravdu vidět nebylo. Dneska ten průzor máme naprosto jasný, bohužel," popsala Gronská.

Následky vichřice s těžkou technikou pomáhají odstraňovat i olomoučtí hasiči, pomocné ruce nabídlo už přes 100 dobrovolníků. Na holých pláních budou sázet borovice, jedle i třešně. Vysoké náklady na obnovu areálu by mohly pomoci pokrýt příspěvky na transparentním účtu nebo dárcovské SMS.

Ty můžete odeslat v takovéto podobě:

Dárcovská SMS na číslo 87 777

- DMS ZOOOL 30 (30,- Kč)
- DMS ZOOOL 60 (60,- Kč)
- DMS ZOOOL 90 (90,- Kč)
 

Zdeněk Čík/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz