Domácí

Chlapci chtěli být fotbalisty! Teď bojují o život, potřebují kostní dřeň

Dva chlapci se chtěli stát profesionálními fotbalisty. Jejich kariéru však ohrozila vážná onemocnění a oba dva potřebují transplantaci kostní dřeně. Teď čekají na vhodného dárce, který by jim mohl zachránit život.

O případu na svém facebooku informoval Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Matěj K. se chtěl stát fotbalistou, jenže mu v jeho třinácti letech lékaři diagnostikovali rakovinu krve a od té doby mu jde o život. Jediné, co mu v jeho situaci může pomoci, je najít vhodného dárce kostní dřeně.

IKEM také dodal, že se Matějův otec a další desítky dobrovolníků rozhodli zorganizovat několik akcí na podporu vstupu nových dárců do registru. "Vloni se mu podařil husarský kousek, během jediného dne se na náborové akci přihlásilo a zaregistrovalo rekordních více než sedm set lidí (741) a po prohlídkách a srovnávacích testech je už prokazatelné, že nejméně dvě shody zachránily lidský život," citoval IKEM na facebooku Bc. Gabrielu Hoškovou, koordinátorku z Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

V lednu letošního roku se zdrcující zprávu dozvěděl také Vladimír, pro kterého fotbal znamenal všechno. Musí podstupovat intenzivní léčbu a i jemu může zachránit život shoda s potenciálním dárcem. "Také on ví, že čím více bude zájemců ochotných se do registru zapsat, podstoupit krátkou a bezbolestnou proceduru spojenou s odběrem slin pro testování, tím větší bude naděje jeho, ale i jiných s podobným osudem, na vyléčení," napsal IKEM na facebooku.

O chlapcích se dozvěděla také Fotbalová asociace České republiky (FAČR), která na svých webových stránkách uvedla, že iniciovala setkání mladých fotbalistů s legendárním Karlem Poborským, který je měl také pozvat na fotbalový zápas České republiky s Brazílií.

Související obsah

"Kde jinde najít tolik potencionálních mladých dárců, než ve fotbalové komunitě, vždyť v naší asociaci je registrováno více než tři sta tisíc členů, vesměs sportovců s velmi dobrou fyzickou kondicí," uvedla FAČR na svém webu vysvětlení ředitele oddělení komunikace asociace Michala Jurmana, proč právě FAČR vyzývá k zápisu do registru potencionálních dárců.

Pokud chtějí lidé pomoci nejen chlapcům, ale i dalším lidem, mohou se podívat na webové stránky www.darujzivot.cz, kde najdou veškeré informace o registru, odběrech nebo podmínkách vstupu do registru.

reg, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz