Potraviny

Konec luštění obsahu potravin! Takhle poznáte, zda je zdravá

Konec luštění obsahu potravin! Takhle poznáte, zda je zdravá
Zdroj: Thinkstockphotos

Ne všechny potraviny, které se zdají být stejné, mají shodný obsah soli, tuku, cukru či kalorií. Některé cereálie mohou být zdravé, zatímco další obsahují až příliš cukru. Některé země Evropské unie proto zavádějí tzv. semafor, podle kterého to jednoduše poznáte.

Mražená pizza jako mražená pizza a ochucený jogurt jeden jako druhý? Tak možná výrobky v regálech obchodů působí, ale každý má jiný obsah cukrů, tuků, bílkovin a dalších živin. Lidé se pak na první pohled nemohou v obsahu vyznat.

Spotřebitelské organizace EU proto chtějí zavést nový systém, který nazývají semaforem, jde ale spíše o variaci štítku, který informuje třeba o energetické náročnosti budov nebo vysavačů. Lidé by tak okamžitě viděli, jestli je potravina zdraví škodlivá, nebo ne. Píše o tom portál n-tv.de.

Výrobky mají být označeny písmenem od A do E, přičemž barvy přecházejí ze zelené přes žlutou až do červené. Podle toho, jakou má potravina nutriční hodnotu, se pak na obalu objeví dané písmeno na barevné škále. Hodnocení se nazývá Nutri-score a některé organizace už volají po rozšíření do celé EU.


Označení potravin Nutri-score:

Zdroj: Profimedia

Zatímco třeba bio jogurt s kousky jahod bude mít na obalu B, smetanový jogurt s jahodovou příchutí ponese označení D. Cukrovinky by pak měly být značeny červeným E, různé saláty zase zeleným A.

Související obsah

Hodnocení NutriScore už v minulosti zavedly Francie a Belgie, Španělsko chce následovat. Debata o značení potravin podle nutriční hodnoty se vede také v Německu a dalších členských státech EU. Podobný systém funguje i ve Velké Británii a Irsku.

Podobný semafor už Evropské komisi navrhly také firmy Nestlé, Mondelez, Unilever, Pepsi Cola a Coca-Cola. Podle nich by měly mít svou barvu čtyři složky obsažené v potravinách - tuky, nasycené tuky, cukry a soli. Označení ale nebyla příliš vypovídající - například Nutella, který obsahovala 90 % cukru a tuku, na sobě neměla žádnou červenou.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz