Armáda

Měla by vzniknout armáda EU? Ve Francii jsou pro! Co vy? ANKETA

Měla by vzniknout armáda EU? Ve Francii jsou pro! Co vy? ANKETA
Zdroj: Profimedia

Většina Francouzů by podle průzkumu agentury Odoxa byla pro, aby se vytvořila armáda Evropské unie. V minulosti už tento návrh přednesl také francouzský prezident Emmanuel Macron nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Co si o tom myslíte vy?

Macron vyzval k vytvoření jednotné armády Evropské unie v otevřeném dopisu občanům Unie. V něm apeloval, aby lidé dali šanci sjednocené Evropě. Mimo jiné požaduje také revizi Schengenu nebo vznik unijního azylového úřadu a klimatické banky.

Podle průzkumu agentury Odoxa, která provádí výzkumy veřejného mínění, by pro zavedení unijní armády hlasovalo 62 procent Francouzů. 75 procent respondentů je pro společnou bezpečnostní a obrannou politiku členských států, píše portál Le Parisien.

Francouzi ale zůstávají realisty. 60 procent z dotazovaných si myslí, že společná armáda rozhodně nevznikne v následujících 10 až 15 letech. Podle Macrona je nutné vytvořit evropskou armádu kvůli sílící hrozbě z Ruska a vojenské závislosti na Spojených státech.

Armádu EU prosazoval už bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy, německá kancléřka Angela Merkelová nebo bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt. Tento záměr byl formálně zakotven také v Lisabonské smlouvě.

V současnosti představují ozbrojené síly EU jednotlivé armády 28 členských států. Obrana na rozdíl od jiných oblastí zůstává i po vstupu do Unie doménou národních států. 21 členských zemí a další evropské státy také spolupracují v rámci Severoatlantické aliance (NATO).

Podívejte se na oslavy výročí vstupu České republiky do NATO:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz