České dráhy

Železničáři hrozí stávkou! Nelíbí se jim, že by mohli přijít o "režijky"

Po letech opět hrozí stávky na železnici. Nejsilnější Odborové sdružení železničářů totiž vyhlásilo stávkovou pohotovost. Nelíbí se mu zrušení povinnosti Českých drah uznávat ostatním zaměstnancům na železnici takzvané režijky, tedy zvýhodněné jízdné. Dotklo by se to hlavně zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

O takzvané režijky by mohlo podle odborářů přijít na sto tisíc lidí. Mezi ně patří železničáři zajišťující provoz vlaků, například výpravčí. Dále se to týká techniků a dělníků provádějících údržbu tratí, včetně jejich rodinných příslušníků. Přestalo by tak platit až dosud platné roční zvýhodněné jízdné 1100 korun pro drážní zaměstnance, 600 korun pro bývalé zaměstnance a 1250 korun pro rodinné příslušníky.


“Ústředí řeklo, že je připraveno bránit jízdní výhody i za cenu porušení sociálního smíru, to znamená i za využití té krajní možnosti uspořádání stávky,“ řekl předseda Odborového sdružení železničářů Martin Malý.


S návrhem novely zákona, podle kterého by České dráhy byly zbaveny povinnosti uznávat ve svých vlacích režijní jízdenky, přišel poslanec Martin Kolovratník (ANO). “Mně přijde nespravedlivé a nefér, kdy České dráhy musí ze zákona uznávat a vozit “zdarma“ zaměstnance jiné firmy. Aniž by za to dostali nějaké peníze,“ vysvětlil.

Související obsah


I České dráhy to považují za diskriminační. Ostatní dopravci tuto povinnost prý nemají a tak prý nemohou v některých tendrech soukromým firmám konkurovat. SŽDC, o jejíž zaměstnance jde především, prý o situaci jedná.


“SŽDC se danou otázkou aktivně zabývá a analyzuje možnosti, jakým způsobem vyřešit poskytování jízdních výhod pro skupinu svých zaměstnanců,“ sdělila mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.


Klíčová bude středa. Pokud hospodářský výbor parlamentu doporučí návrh poslance Kolovratníka k dalšímu projednání a schválení, jsou odboráři připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost a podniknout konkrétní kroky ke stávce samotné.
 

František Nyklas, rod, TN.cz

K tématu České dráhy

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz