Domácí

Branná výuka na školách? Vláda chce vytvořit nový předmět

Stát chce oprášit myšlenku branné připravy občanů. Přesně to vyplývá z materiálu ministerstva obrany, který v pondělí schválila vláda. Hodlá například finančně podpořit branné spolky. Ale chce také více motivovat muže i ženy, aby vstupovali do aktivních záloh nebo dobrovolně absolvovali vojenská cvičení. Změny se plánují i ve školní výuce.

Dvě stě milionů korun. Tolik by si nově měly každý rok rozdělit certifikovaní radioamatéři, kynologové a další branné spolky. Těch jsou u nás řádově stovky.

"Chceme jim pomoci s nějakým výcvikem, nebo jejich přípravou. A na oplátku bychom po nich chtěli, aby v době krize byli připraveni pomoct bránit naši zemi," uvedl Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.

Změny by se měly dotknout i osnov základních a středních škol. Vláda totiž v programovém prohlášení píše o vytvoření předmětu podobnému branné výchově, která u nás byla zrušená v roce 1991. "Určitě platí co je v programovém prohlášení vlády. Podle toho postupujeme," řekl premiér Andrej Babiš.

Související obsah

Prostor pro vytvoření nového předmětu na způsob branné výchovy ale nevidí ministerstvo školství - a to prý především z důvodu omezeného časového fondu výuky. Případné začlenění dalších prvků branné výchovy do jiných předmětů by ale uvítalo.

"V roce 2013 došlo k posílení tohoto tématu a to u žáků základních škol. MŠMT oceňuje snahu ministerstva obrany o aktualizaci obsahu branné výchovy," vysvětlila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Dospělé bude stát motivovat k dobrovolnému absolvování vojenského cvičení. Dál chce navíc lákat do aktivních záloh. Zájem se i díky vyšším odměnám stále zvyšuje - v současnosti je v nich registrováno 2920 občanů. "Z toho 241 žen. Podle plánů doplňování aktivních záloh jsme už předčili úkol, který jsme si stanovili v roce 2020," uvedla Lenka Šmerdová, poradkyně náčelníka generálního štábu.

Zlepšování přípravy občanů k obraně státu by podle vlády mělo zůstat na dobrovolné bázi - návrat povinné základní vojenské služby, která u nás byla zrušena před patnácti lety, prý v plánu není.

reg/Šimon Pilek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz