Domácí péče

Nemocní lidé v ohrožení! Sestry vyhlásily stávkovou pohotovost

Nemocní lidé v ohrožení! Sestry vyhlásily stávkovou pohotovost
Zdroj: Getty Images

Desítky tisíc lidí závislých na domácí zdravotní péči jsou v ohrožení. Téměř 700 sester, které se o ně starají, totiž vyhlásilo stávkovou pohotovost. Vadí jim zejména výše jejich platů. Vyzvaly proto zdravotní pojišťovny, aby situaci okamžitě řešily.

Na nespravedlivý systém si stěžují zdravotní sestry domácí péče. Těm vadí, že za odvedenou práci nejsou dostatečně ohodnoceny.

"Představte si, že si u vás někdo objedná práci. Vy ji odvedete kvalitně, včas a v plném rozsahu. Vyúčtujete ji, a poté se dozvíte, že dostanete zaplacené jenom tři čtvrtiny," tvrdí Charita Česká republika, pod kterou pracuje téměř 700 sester. Ty za rok ošetří přes 40 tisíc pacientů, u kterých vykonají 1,5 milionu návštěv.

"Která sestra by byla spokojena se mzdou maximálně 23 tisíc hrubého a přitom být v terénu odkázána pouze na svoji odbornost, rozhodnost a kreativitu," ptá se Charita.

Kvůli nízkým platům teď sestry vyhlásily stávkovou pohotovost. Zároveň vyzývají zdravotní pojišťovny k okamžitému řešení problému.

Podle svých slov již Charita několikrát jednala s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). "Se zdravotními pojišťovnami v čele s VZP jsme během roku jednali sedmkrát. Bezvýsledně," dodává na facebooku.

Všeobecná zdravotní pojišťovna však tvrdí, že zdravotní péče v letošním roce je hrazena podle dohody pojišťoven se zástupci jednotlivých segmentů zdravotního systému.

"Zástupci segmentu domácí péče se s pojišťovnami dohodli na tom, jak bude letos domácí péče hrazena. Toto při dohodovacím řízení stvrdili svým podpisem," reaguje mluvčí největší zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Související obsah

Mluvčí zároveň dodává, že pro dohodu je nutný souhlas obou stran. "Je evidentní, že zástupci segmentu domácí péče souhlasili s tím, jak budou letos zdravotní pojišťovny jejich služby hradit," doplnil Tichý.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz