Černobyl

Černobylské muzeum pod širým nebem bojuje se zamořením odpadu

Slunce, moře a odpočinek na pláži. Ne každý si ale právě takhle představuje ideální dovolenou. Stále víc lidí míří na místa zapsaná do dějin smrtí a utrpením. Jedním z nejoblíbenějších cílů temné turistiky je Uzavřená zóna Černobylské jaderné elektrárny.

Nejzávažnější jaderná havárie v dějinách láká stále víc zvědavců a město Pripjať musí bojovat s novou hrozbou - zamořením odpadky.


Pripjať byl kdysi atomovým městem snů. Moderní město vybudované pro rodiny zaměstnanců nedaleké jaderné elektrárny Černobyl bylo pýchou Ukrajiny. Vše se změnilo 26. dubna 1986. Během technické zkoušky poškodila parní exploze čtvrtý blok jaderné elektrárny a následoval mohutný požár, série explozí a roztavení reaktoru. Tragická bilance největší jaderné katastrofy v dějinách neexistuje. Přímo při explozi zahynuli dva lidé, počet obětí v důsledku radiace se ale odhaduje na čtyři tisíce.

Související obsah

Bezmála padesát tisíc lidí muselo město narychlo opustit a Pripjať se stalo symbolem jaderné havárie. V posledních letech si ulice pokryté radioaktivním prachem zamilovali turisté. Zájem je obrovský. Před dvěma lety Černobylskou zónu navštívilo 50 tisíc lidí a čísla rok od roku stoupají. Turistický boom s sebou ale nepřináší jen závratně stoupající příjmy - Pripjať bojuje s novým zamořením.

Související obsah

Situace začala být neúnosná. Davy turistů po sobě zanechávají plastové lahve, tašky, obaly od svačin a další odpadky. Skupina dobrovolníků společně s průvodci se proto pustila do jarního úklidu.

Více reportáží z pořadu Koření najdete ZDE.

frm, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz