Evropský parlament

EU chce nová opatření pro rodiny! Volno pro otce či na péči o blízké

EU chce nová opatření pro rodiny! Volno pro otce či na péči o blízké
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Evropský parlament ve čtvrtek schválil návrh směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob. Ta v rámci zemí Evropské unie zavádí například 10 dní otcovské dovolené, nejméně 4 měsíce rodičovské dovolené pro oba rodiče, z nichž část by byla nepřenosná mezi rodiči, či pečovatelské volno

Cílem nové směrnice je usnadnit rodičům sloučení osobního a pracovního života. "Je nutné přizpůsobit pracovní podmínky a umožnit lidem čerpat odpovídající volno. Z toho vychází návrh směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob. Jde o další z kroků směrem k sociální Evropě," uvedl ve čtvrtek Evropský parlament v prohlášení.

Vychází z toho, že ženy musí častěji volit mezi prací a kariérou, nebo pracovat jen na částečné úvazky, což se negativně projevuje na mzdách, které dostávají, a následně také na výši důchodů. Ve stáří tak ženám víc hrozí chudoba.

Nová pravidla tak mají ženy a muže na pracovním trhu více zrovnoprávnit. Například státy by do svých zákonů musely zavést minimum deseti dní otcovské dovolené bezprostředně po narození dítěte.

U rodičovské dovolené je Česko mimořádně štědré, v jiných zemích rodiče zdaleka takovou možnost nemají. Proto nová směrnice chce garanci nejméně osmi měsíců rodičovské dovolené pro všechny, čtyři měsíce by byly pro každého z rodičů, z čehož dva měsíce by byly nepřenosné, takže pokud by většinu času doma s dítětem trávila matka, nejméně dva měsíce by musel být doma otec.

Rodičovskou dovolenou by mohli čerpat nejen bezprostředně po narození dítěte, ale nejméně do 12 let jeho věku. Volno by mělo být možné žádat pružněji, třeba jen na část pracovní doby nebo na určité bloky oddělené dobou, kdy rodič chodí do práce. Bude ovšem záležet na vůli a možnostech zaměstnavatele, jestli něco takového umožní.

Směrnice také prosazuje pečovatelskou dovolenou, tedy nejméně pět pracovních dní na každý rok, které by si mohl zaměstnanec vybrat kvůli péči o vážně nemocného rodinného příslušníka. A pracovní volno by si mohli zaměstnanci vybírat také "z důvodu vyšší moci", tedy například v naléhavých rodinných důvodech, kdy je nutná okamžitá pomoc zaměstnance. Při rodičovské a pečovatelské dovolené a pracovním volnu z důvodu vyšší moci mají mít zaměstnanci zajištěný "přiměřený příjem" odpovídající minimálně nemocenským dávkám.

Související obsah

Zaměstnanci by podle směrnice měli mít také nárok žádat při návratu z rodičovské o pružné uspořádání pracovní doby. Zaměstnavatel by to musel zvážit a případné zamítnutí odůvodnit. Po dobu čerpání rodičovské dovolené či pečovatelského volna by byl pracovník chráněný proti propuštění a po skončení dovolené by se mohl vrátit na stejné nebo rovnocenné místo. Větší ochranu před propuštěním chce také EU pro těhotné ženy.

Novou směrnici musí schválit po schválení plénem Evropského parlamentu posvětit také zástupci členských států. Jakmile vstoupí v platnost, budou mít členské státy dva roky na to, aby ji implementovaly do svého právního řádu.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz