Finanční speciál

Spořte své peníze dlouhodobě! Přečtěte si, proč se to vyplatí

Spořte své peníze dlouhodobě! Přečtěte si, proč se to vyplatí

Už vás nebaví neustálé hádky kvůli penězům a stres, který se s řešením nedostatku financí pojí? Co takhle naučit se své peníze dlouhodobě spořit a vytvářet si tak finanční rezervu, která vám pomůže v době nouze, nebo si díky ní našetříte na letní dovolenou bez nutnosti náhlého většího obnosu peněz?

Založte si spořicí účet


Rozhodnete-li se své peníze spořit, rozhodně se vám vyplatí založit si kromě svého běžného účtu také účet spořicí. Nejdříve si spočítejte, jakou částku můžete pravidelně spořit. K určení částky vám pomůže rodinné účetnictví, díky kterému zjistíte, jaké jsou vaše výdaje a kolik jste schopni skutečně uspořit.

Spořicí účet si navíc snadno založíte online přes internet a nemusíte se zdržovat pobíháním po bankách. Vyhledejte ten bez poplatků za založení i samotné vedení účtu. Pokud si nebudete vědět rady, určitě vám rádi poradí i na některé z poboček.


Aby bylo spoření efektivní, spořte takovou částku peněz, kterou jste schopni odložit pravidelně každý měsíc. Nejlepší je nastavit si trvalý příkaz k platbě, který vám peníze z běžného účtu odešle na spořící účet hned po vaší výplatě, a tak už nebudete moct s těmito penězi v průběhu měsíce počítat.

Související obsah


Pokud se vám podaří ušetřit za měsíc i nějaké další peníze, odešlete je na spořicí účet taky, aspoň je neutratíte za zbytečnosti. To samé platí i o bonusech v práci, nebo například penězích z přeplatků za elektřinu nebo plyn. Člověk z nich má takovou radost, že je hned zbytečně rozfofruje, namísto smysluplného využití.


Peníze ihned k dispozici

Ze spořicího účtu si navíc můžete peníze kdykoliv přeposlat na váš běžný účet, proto se nemusíte bát, že se ke svým penězům v průběhu spoření nedostanete. Jen je díky němu nebudete mít tak snadno k dispozici a budete na bankovním účtu pracovat pouze s penězi, které pokryjí vaše měsíční výdaje a vyhnete se utrácení za nepotřebné věci.


Hned na začátku je dobré určit si, kvůli čemu spoříte. Jestli si chcete zajistit finanční rezervu (ta by měla být ve výši trojnásobku až šestinásobku vašich měsíčních výdajů), šetříte si na byt nebo máte pro spoření jiné důvody. Pokud budete spořit pravidelně a dlouhodobě, můžete se dostat na svém spořícím učtu na velmi zajímavou částku.

Související obsah


Nebojte se investovat

Jestli je vaším cílem vybudovat si finanční rezervu, až budete mít na účtu cílovou částku určenou pro případ nečekaných výdajů,nemusíte na spořícím účtu držet další nadbytečné množství peněz. Začněte je zhodnocovat například investováním do podílových fondů.


Podílové fondy jsou určené všem, kteří se rozhodnou část svých peněz investovat a vytvořit tak šanci na zhodnocení peněz nad úrovní úročení na spořícím účtu. Není třeba investovat majlant, můžete začít už od stokoruny měsíčně.

Díky pravidelnému investování vám i malá částka může po určité době zajistit zajímavý výnos peněz. Pokud máte možnost investovat po dobu několika let, s největší pravděpodobností si opravdu přijdete na znatelné peníze navíc.


A jak investice přesně fungují? O tom si můžete přečíst příští týden v rozhovoru s expertem.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz