Zimní speciál

Takhle se vybírají ty nejlepší lyže! Stovky lyžařů testovaly v Alpách

Takhle se vybírají ty nejlepší lyže! Stovky lyžařů testovaly v Alpách
Zdroj: Štěpán Hrubý

Vybrat si správné lyže není snadná záležitost a bohužel ne každý má čas a možnosti vyrazit na hory a v testovacím centru si vybrat ideální model. Přesně proto je tedy Světový test lyží (World Ski Test), kde se každý rok testují nové modely lyží a výsledky jsou pak prezentovány široké veřejnosti, aby si každý vybral ty správné lyže pro své potřeby a schopnosti. Testování lyží v rámci World Ski Testu v rakouském Bad Kleinkirchheimu se zúčastnila i redakce TN.cz.

V obchodech jsou každý rok desítky až stovky nových modelů lyží. Ale které jsou opravdu dobré, a které za koupi nestojí? Právě na tyto otázky vám odpoví výsledky Světového lyžařského testu (WST).

Modely na příští sezonu 2019/2020 se testovaly už na konci uplynulé zimy, výsledky se všichni dozvědí včas před příští sezonou a najdete je také v Zimním speciálu na TN.cz. Jak a kdo vlastně ale lyže testuje a jak jsou hodnoceny?

Pořadatel World Ski Testu Gerhard Brüggler za roky konání akce nasbíral mnoho zkušeností, aby dokázal široké veřejnosti dát relevantní a odpovídající hodnocení jednotlivých lyží. Ty jsou samozřejmě rozděleny do několika kategorií – slalomky, obřačky, allroundy, allmountainy – a samozřejmě také na ženskou a mužskou kategorii.

Související obsah

V každé kategorii je pak testováno přibližně deset značek lyží. Samotné lyže jsou všechny shora přelepeny černou páskou, aby tester při jejich hodnocení nebyl nijak ovlivněn sympatiemi k jednotlivým značkám. Každá lyže dostane od jezdce po testovací jízdě známky od 1 do 10 v těchto kategoriích: krátký oblouk, dlouhý oblouk, stabilita na hraně, plynulost jízdy a celkové hodnocení.

Tyto známky jsou pak od všech testerů (až 250) sesbírány a vzniknou z nich výsledné známky pro každý model lyží. A kdo lyže testuje? Lyžaři všech možných úrovní. Na letošním testování WST v Bad Kleinkirchheimu byla například vítězka Světového poháru ve sjezdu Rakušanka Nicole Schmidhofferová, ale také lyžaři-hobíci z řad novinářů z mnoha evropských států. Testovací jezdci tak jsou na všech možných úrovních. Ředitelem testování je pak rakouská sjezdařská legenda Franz Klammer.

Výsledky Světového lyžařského testu přineseme ihned po jejich zveřejnění před zahájením příští lyžařské sezony.

Výsledky předchozích lyžařských testů z minulých let si můžete prohlédnout ZDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6431 pacientů s covidem, z toho 1018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz