Zimní speciál

Takhle se vybírají ty nejlepší lyže! Stovky lyžařů testovaly v Alpách

Takhle se vybírají ty nejlepší lyže! Stovky lyžařů testovaly v Alpách
Zdroj: Štěpán Hrubý

Vybrat si správné lyže není snadná záležitost a bohužel ne každý má čas a možnosti vyrazit na hory a v testovacím centru si vybrat ideální model. Přesně proto je tedy Světový test lyží (World Ski Test), kde se každý rok testují nové modely lyží a výsledky jsou pak prezentovány široké veřejnosti, aby si každý vybral ty správné lyže pro své potřeby a schopnosti. Testování lyží v rámci World Ski Testu v rakouském Bad Kleinkirchheimu se zúčastnila i redakce TN.cz.

V obchodech jsou každý rok desítky až stovky nových modelů lyží. Ale které jsou opravdu dobré, a které za koupi nestojí? Právě na tyto otázky vám odpoví výsledky Světového lyžařského testu (WST).

Modely na příští sezonu 2019/2020 se testovaly už na konci uplynulé zimy, výsledky se všichni dozvědí včas před příští sezonou a najdete je také v Zimním speciálu na TN.cz. Jak a kdo vlastně ale lyže testuje a jak jsou hodnoceny?

Pořadatel World Ski Testu Gerhard Brüggler za roky konání akce nasbíral mnoho zkušeností, aby dokázal široké veřejnosti dát relevantní a odpovídající hodnocení jednotlivých lyží. Ty jsou samozřejmě rozděleny do několika kategorií – slalomky, obřačky, allroundy, allmountainy – a samozřejmě také na ženskou a mužskou kategorii.

Související obsah

V každé kategorii je pak testováno přibližně deset značek lyží. Samotné lyže jsou všechny shora přelepeny černou páskou, aby tester při jejich hodnocení nebyl nijak ovlivněn sympatiemi k jednotlivým značkám. Každá lyže dostane od jezdce po testovací jízdě známky od 1 do 10 v těchto kategoriích: krátký oblouk, dlouhý oblouk, stabilita na hraně, plynulost jízdy a celkové hodnocení.

Tyto známky jsou pak od všech testerů (až 250) sesbírány a vzniknou z nich výsledné známky pro každý model lyží. A kdo lyže testuje? Lyžaři všech možných úrovní. Na letošním testování WST v Bad Kleinkirchheimu byla například vítězka Světového poháru ve sjezdu Rakušanka Nicole Schmidhofferová, ale také lyžaři-hobíci z řad novinářů z mnoha evropských států. Testovací jezdci tak jsou na všech možných úrovních. Ředitelem testování je pak rakouská sjezdařská legenda Franz Klammer.

Výsledky Světového lyžařského testu přineseme ihned po jejich zveřejnění před zahájením příští lyžařské sezony.

Výsledky předchozích lyžařských testů z minulých let si můžete prohlédnout ZDE.

TN.cz

K tématu Zimní speciál

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz