Domácí

Na jihu Čech někdo zabíjí vzácné orly. Jedem se otrávilo i štěně

Policie na jihu Čech vyšetřuje už několik případů usmrcení kriticky ohroženého orla mořského. Dalších otrávených zvířat jsou desítky a všechny zřejmě zabil prudce jedovatý a u nás zakázaný jed karbofuran. Mezi oběťmi travičů je i pes na Jindřichodradecku.

Ochránci bijí na poplach. Na jihu objevili už několik usmrcených kriticky ohrožených orlů mořských. Ve všech případech je zřejmě zabil prudce jedovatý jed karbofuran. "Nemůžeme konkretizovat kolik chráněných živočichů bylo otráveno návnadou," uvedl mluvčí policie Milan Bajcura.

Orlů mořských, kteří vykazovali znaky otravy karbofuranem, by mělo být podle informací TV Nova už pět. Proč je usmrcených vzácných dravců nejvíce z celé republiky právě na jihu Čech, to si zatím nikdo neumí vysvětlit.

Otrávených živočichů je podle ochránců ale mnohem víc - oběťmi jsou i vrány nebo lišky. Nedávno se jedem otrávilo taky štěně na Jindřichohradecku. "Toho osudného dne šel manžel jako vždy na odpolední procházku, vždycky měl pejska na vodítku," vzpomíná na hrůzný zážitek majitelka psa.

 

Související obsah

"Pitva, která proběhla o několik dní později, jednoznačně prokázala přítomnost jedu, konkrétně karbofuranu, v těle zvířete," uvedla mluvčí policie Lenka Krausová.

Používání účinného jedu karbofuranu je u nás už deset let zakázáno. I samotné přechovávání smrtícího jedu je nezákonné. Jen loni se počet usmrcených vzácných dravců karbofuranem vyšplhal na 54.

Michaela Klárová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz