Volby do Evropského parlamentu 2019

Krajně pravicové strany se před volbami spojily! Vytvoří frakci

Krajně pravicové strany se před volbami spojily! Vytvoří frakci
Zdroj: Profimedia

Italský ministr vnitra Matteo Salvini a lídr protiimigrační Ligy volá po sjednocení evropských krajně pravicových stran. Po volbách do Evropského parlamentu chce vytvořit frakci s Alternativou pro Německo a dalšími nacionalistickými stranami.

Salvini pozval na pondělí do Milána představitele evropských nacionalistických stran. Po jednání spolu se spolupředsedou Alternativy pro Německo (AfD) Jörgem Meuthenem oznámili, že po volbách chtějí vytvořit v Evropském parlamentu společnou frakci. Píše o tom portál Politico.eu.

"Rozšiřujeme naši komunitu, naši rodinu. Pracujeme na novém evropském snu," prohlásil Salvini. Společně s dalšími krajně pravicovými stranami se prý bude jeho Liga snažit klást důraz na rodinnou politiku, obranu a budoucnost mladých.

Nová frakce, která se bude jmenovat Evropská aliance pro lidi a národy, má čítat nejméně deset politických stran, které jsou nyní v Europarlamentu v jiných skupinách. Nově vzniklá frakce chce ovládnout třetinu křesel a dosáhnout tak většiny v Evropském parlamentu.

Na pondělní schůzku nedorazila předsedkyně francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penová. Salvini se s ní ale setkal už v pátek a myšlenku na společnou skupinu podle něj podporuje.

Související obsah

Na jednání chyběl také maďarský premiér a lídr strany Fidesz, které v březnu Evropská lidová strana pozastavila členství. Důvodem bylo údajné porušování zásad právního státu v Maďarsku. Zda bude Fidesz v nové frakci, stejně jako polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), zatím není jasné.

Do Milána dostali pozvánku také představitelé české politické strany Svoboda a přímá demokracie. Předseda Tomio Okamura i místopředseda Radim Fiala se ale omluvili, prý kvůli nabitému programu. Salvini ale podle Okamury pošle vzkaz členům SPD na plánovaný mítink na konci dubna.

Zatímco na témata, jako je migrace, bezpečnost, obrana nebo návrat pravomocí z Bruselu k jednotlivým členským státům, mají strany podobný názor, v některých oblastech se výrazně rozcházejí. Mezi ně patří ekonomika nebo sociální politika.

Související obsah

V únoru Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) zveřejnila studii, ve které upozornila na rostoucí podporu krajně pravicovým stranám napříč Evropskou unií. Podle predikce ECFR získají nacionalisté v nadcházejících eurovolbách více než třetinu mandátů.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční od 23. do 26. května. V Česku budou lidé volit v pátek 24. května od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Volební výsledky ale budou známy zřejmě až v noci na pondělí, počítání hlasů je možné až poté, co se uzavřou volební místnosti ve všech členských státech.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz