Koření

Ocelová monstra pod hladinou! To je pohřebiště lodí v Řecku

Nad moderními technologiemi, které nám dávají dosud nepoznané možnosti, se tají dech. O to víc překvapí, že ani supermoderní pomocníci nedokážou zabránit častým lodním neštěstím.

Jen od začátku letošního roku se ve vodách světových moří potopilo už 47 lodí. Za loňský rok jich bylo téměř 200. Snad nejslavnějším pohřebištěm lodí jsou vody omývající Bermudské ostrovy, kde leží na 300 vraků. Ještě víc byste jich pak napočítali u břehů anglického hrabství Kent. Po druhé světové válce jich tam zůstalo potopených na tisíc.

Související obsah


Reznoucí vraky lodí, které do přístavu nikdy nedoplují. Ční nad hladinou nebo leží na mořském dně a v Eleusínské zátoce jich je tolik, že si vysloužila přezdívku pohřebiště lodí. Řecké úřady jich tu napočítaly nejméně 52. Tajemstvím a hrůzou obestřená zátoka sice láká zvědavce, ale do vody se v jinak turisty milovaném řeckém moři nikdo neodváží. Voda tu nepatří k těm nejčistším a ani nejbezpečnějším.

Související obsah


Eleusínská zátoka, která se nachází mezi nejrušnějším řeckým přístavem Pireus a městem Salamína, je průmyslovou oblastí, kde je řada loděnic a továren. Desítky vraků lodí lemují lodní cestu dlouhou dvacet kilometrů. Pro lodní dopravu jsou zákeřnými pastmi i v moderními technologiemi prošpikovaném jednadvacátém století. Kolem opuštěných lodí se mohou tvořit zrádné vlny a nejen to.

Související obsah


Z některých vraků stále uniká olej a další nebezpečné látky. Řecké úřady proto řekly dost a rozhodly se ekologickou bombu zlikvidovat. Není to ale nic snadného. Majitele většiny lodí už nejde vystopovat. Řada vraků leží na mořském dně už desítky let a pokud se náhodou podařilo zjistit, komu patřily, dohnat vlastníky z Hondurasu nebo Marshallových ostrovů je nemožné.

A protože řecká vláda nemá na nákladné vytahování vraků dost financí, přišla s nápadem, jak se pohřebiště zbavit. Vraky v podstatě zestátní a přenechá je soukromým firmám, které je na své náklady vyzvednou.

Související obsah


Dna světových moří jsou jimi poseta - odhaduje se, že po celém světě se pod hladinou skrývají 3 miliony trosek lodí, loděk a člunů. A prozkoumáno je zhruba jen jedno procento, tedy 30 tisíc vraků. A lokalizovat se dosud podařilo jen 300 000 vraků.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz