Porod

Lékař o předčasných porodech: Nejmenší dítě mělo 320 gramů!

Hostem on-line rozhovoru na TN.cz a ve Snídani s Novou byl ve středu ráno profesor Antonín Pařízek, porodník a vedoucí lékař perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze. Odpovídal na otázky diváků a rozpovídal se i o svých dlouholetých zkušenostech v porodnické praxi.

Ročně se u nás narodí přes sto tisíc dětí. Některé z nich by ještě před třiceti lety nepřežily. Hlavně předčasně narozené děti.

Nejrizikovější porody bývají podle něj mezi 22. až 25. týdnem. Podle lékaře platí nepřímá úměra. Čím je těhotenství kratší, tím více je dítě ohroženo na svém zdraví, eventuálně na svém životě.

Kam až v tomto směru dospěla současná medicína a jaké "zázraky“ dnes lékaři dokáží? O tom jsme se bavili s jedním z předních českých odborníků v tomto oboru profesorem Antonínem Pařízkem. A ptali jste se na to i vy na našem snídaňovém chatu.

Nastávající maminky například zajímalo, jak a jestli jsou vyšetření ohledně předčasného porodu zpoplatněna. "Vyšetření na klinice U Apolináře je zcela zdarma," říká lékař a dodává. "Pokud budete mít cestu vlakem, bude uhrazena."

Související obsah

Gynekolog zavzpomínal, jaké nejmenší dítě porodil. "Vážilo 320 gramů. Bylo to extrémně nedonošené miminko." Nejstarší rodičce, se kterou se Pařízek během své praxe setkal, bylo 52 let.


Lékař má zkušenosti opravdu pestré, výjimkou nejsou ani porody žen na vozíku. "V porodnici máme vybudovaný i bezbariérový pokoj pro handicapované maminky. Porod je většinou veden císařským řezem."

Celý rozhovor najdete ZDE.

vrl, TN.cz

K tématu Porod

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz