Volby do Evropského parlamentu 2019

Zveřejnili jména do eurovoleb! Podívejte se, kdo kandiduje

Zveřejnili jména do eurovoleb! Podívejte se, kdo kandiduje
Zdroj: European Parliament

O křesla v Evropském parlamentu bude na konci května bojovat více než 850 kandidátů 39 politických uskupení. Podívejte se, koho do eurovoleb vyšle která strana.

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejnil kompletní kandidátní listiny politických uskupení, které budou bojovat o hlasy v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, které se v Česku konají 24. a 25. května. O 21 křesel se utká 39 politických stran a hnutí.

Přihlášku poslaly na jedné straně všechny parlamentní strany, na druhé straně i ty, které vznikly jen pro eurovolby. Mezi nimi je třeba hnutí Hlas, za které kandidují současní europoslanci zvolení za ANO Pavel Telička a Petr Ježek, nebo hnutí europoslance (za TOP 09) Jaromíra Štětiny Evropa společně.

Kandiduje také recesistické uskupení s názvem ANO, vytrollíme europarlament, jejíž lídryní je "youtuberka" Lucie Schejbalová a mezi dalšími kandidáty je "kryptobaron" nebo "kouzelník". O hlasy bude bojovat také třeba Romská demokratická strana nebo Česká Suverenita, za kterou kandiduje zatím nepravomocně odsouzený David Rath.


Přehled kandidátních listin všech polických stran, které se do eurovoleb přihlásily, najdete zde. Poté stačí rozkliknout každé uskupení, abyste získali seznam kandidátů. Strany a hnutí jsou seřazeny podle vylosovaného čísla.

Související obsah

Podle dosavadních průzkumů získá v eurovolbách nejvíce hlasů hnutí ANO, které vede současná europoslankyně Dita Charanzová. Lídrem další vládní strany, ČSSD, je europoslanec a biolog Pavel Poc. KSČM do eurovoleb povede také zástupkyně Europarlamentu Kateřina Konečná.

Také další parlamentní strany vyslaly do boje o křesla v Evropském parlamentu v pozici lídrů zkušené europoslance. ODS vede Jan Zahradil, KDU-ČSL Pavel Svoboda a koalici TOP 09, STAN a menších regionálních hnutí Jiří Pospíšil.

Piráti, kteří mají podle posledního průzkumu šanci překonat hnutí ANO, za jedničku své kandidátky označili manažera Marcela Kolaju. Předsedu Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury nakonec v čele kandidátní listiny nahradil lékař a pedagog Ivan David.


Podívejte se na reportáž TV Nova o zajímavých jménech na kandidátkách:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz