Domácí

Vědci zveřejnili první snímek černé díry, podívejte se!

Vědci pracující na projektu Event Horizon Telescope svolali na středu tiskovou konferenci, aby veřejnosti představili průlomové výsledky jejich měření. Během konference ukázali první snímky zachycující siluetu červí díry, lidstvo tak poprvé v historii spatřilo tyto impozantní objekty, dosud jsme pouze předpokládali, jak ve skutečnosti vypadají.

Černé díry fascinují nejen vědce po celém světě. První černá díra byla nalezena v souhvězdí Labutě, od té doby jsou tyto impozantní objekty stále častěji v hledáčku pozemských i družicových teleskopů. Jak ale černá díra ve skutečnosti vypadá, dosud nikdo nevěděl.

Na středu 10. dubna svolali vědci projektu Event Horizon Telescope (EHT) tiskovou konferenci, na které zveřejnili průlomové výsledky jejich měření. Podle očekávání zveřejnili první snímek černé díry, které jsme kdy zachytili.

Zdroj: ESO

První zveřejněný snímek černé díry na tiskové konferenci.

"Přesné detaily toho, o co přesně půjde, zná v tuto chvíli jen velmi málo lidí, nicméně dle všeobecného očekávání dojde k odhalení vůbec prvního skutečného snímku černé díry v historii," potvrdil Astronomický ústav Akademie věd České republiky (AÚ AV ČR) před konferencí.

Přímý přenos z tiskové konference začal už v 15:00 našeho času, v Praze se na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy sešli přední čeští odborníci na černé díry, na představení objevů mohli do Troji dorazit i zájemci z veřejnosti.

Související obsah

"Nepochybně se bude jednat o průlomový okamžik, a to hned ve dvou aspektech. Samotné zachycení siluety černé díry, pokud se týmu EHT podařilo, se bezpochyby zařadí mezi ty nejvýznamnější výsledky moderní astronomie. Druhým milníkem je sama technická stránka věci, kdy se kombinací simultánního pozorování několika radioteleskopů rozmístěných na různých místech naší planety dosahuje rozlišení několika statisícin úhlové vteřiny. To je zhruba tisícinásobný posun v rozlišovací schopnosti oproti možnostem, jakých dosahují ty největší pozemské dalekohledy," zhodnotili Pavel Suchan a Michal Bursa z AÚ AV ČR.

Vědci se zaměřili na sledování masivní černé díry v galaxii Messier 87. Černá díra se nachází 55 milionů světelných let od Země.

Simulace podoby supermasivní černé díry.

Jelikož nejsme pochopitelně schopni vyfotit černou díru, teleskop zachytil stín černé díry. Záběry ukázaly, že černá díra či materiál, který pohlcuje, rotuje. Vzhledem k nejasnosti obrázku se nedá určit, co přesně rotuje a jak rychle.

Pozorování zprostředkovalo celkem osm teleskopů rozmístěných po celém světě, synchronizovaly se díky atomovým hodinám. Denně vědci posbírali kolem 350 terabytů dat, ta byla následně přenesena na speciálních hardiscích do několika superpočítačů, které se postaraly o výpočty. Ty pak přes dva roky vyhodnocovalo kolem dvou set vědců.

"Před lety jsme si mysleli, že budeme muset postavit velký vesmírný dalekohled, abychom mohli vidět černou díru. Tím, že rádiové teleskopy po celém světě budou pracovat ve shodě jako jeden nástroj, toho tým EHT dosáhl o celá desetiletí dřív," uvedl," řekl v souvislosti s dnešní událostí Paul Hertz, ředitel divize astrofyziky v sídle NASA ve Washingtonu.

 

Na animaci vysvětlující postup sledování černé díry se můžete podívat zde:

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz