Zahraničí

Zachránění migranti už týden bloudí po moři. Nikdo je nechce

Zachránění migranti už týden bloudí po moři. Nikdo je nechce
Zdroj: Profimedia

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye minulou středu zachránila z moře u Libye 64 migrantů. Jenže od té doby stále pluje po moři a žádný z evropských přístavů jí zatím nevydal povolení zakotvit. Na lodi už ale dochází jídlo a voda.

Loď s africkými utečenci se plaví po moři už týden. Jenže žádná ze zemí ji prozatím nechce nechat zakotvit ve svém přístavu. "Je tu zima a počasí se zhoršuje. Ženy a děti jsou pod palubou, ostatní však spí pod širým nebem. Mají za sebou nejtěžší hodiny svého života," píše organizace na svém twitteru. Mezi zachráněnými z moře je i jedno dítě a jeden kojenec.

Když organizace oslovila Itálii nebo Maltu, země odmítly a shodly se, že o osudu migrantů musí rozhodnout EU jako celek a lidi z lodi následně rozdělit vícero států. Jenže situace na lodi je horší a horší, lidé nemají čisté oblečení, docházejí zásoby potravin a pitné vody. Zhoršují se i hygienické podmínky.

V úterý dopoledne musela být dokonce evakuována mladá žena. Stěžovala si na závratě, podle vedoucího operace měla poruchy vědomí. "Kapitán informoval maltské úřady, ty reagovaly okamžitě. Odvezla ji lékařská pohotovost," uvedl web neziskové organizace Sea Eye.

Související obsah

"Ta nezisková organizace byla založena v Německu. Tudíž by měla hledat pomoc u německých přístavů a ne u přístavů zemí Středozemního moře. Přestaňte otevírat další státy, děláte to snazší obchodníkům s lidmi," myslí si jeden z komentujících. "Výsledek jednání Evropské unie není dosud znám," stěžuje si organizace. "Jak dlouho ještě?"

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz