Státní maturita

Maturanti mají za sebou slohovky z češtiny. Zvládli byste je také?

Slohem z českého jazyka začaly ve středu na středních školách maturity. Letos k nim dorazilo více než osmašedesát tisíc středoškoláků. Na výběr měli mezi několika tématy a slohovými útvary. Písemná práce je pro každého maturanta povinná.

U slohové práce z českého jazyka si studenti mohli vybrat ze šesti témat. Ty školy dostaly s mírným předstihem. Každá práce maturanta musí mít nejméně 250 slov a na její napsání mají 110 minut.

Středoškoláci měli ve středu na výběr mezi vypravováním s hororovými prvky, článkem do společenského časopisu, líčením, úředním dopisem, úvahou nebo recenzí. V tématech se objevila například děsuplná noc, fenomén fake news, zimní krajina, charitativní projekt a kniha, kterou si musíte přečíst.

"Evropská unie chce zakázat Ř!“ Zpráva s tímto titulkem, která původně byla zveřejněna jen na recesistickém webu, vyvolala před několika lety značný rozruch. Psalo se v ní, že Evropská lingvistická rada spadající pod EU rozhodla o zrušení hlásky Ř," stálo třeba na začátku výchozího textu k tématu fenomén fake news.

Školy teď texty prací naskenují a pošlou k vyhodnocení do organizace CERMAT, která maturitní zkoušku i letos připravuje. To v minulosti přineslo několik problémů. Ministerstvo školství však pracuje na změně. Podle té by od roku 2021 měli písemné práce znovu opravovat učitelé přímo ve školách.

Související obsah

Ve čtvrtek navážou na slohovku z češtiny písemné práce z cizích jazyků. Kromě toho budou v nadcházejícím období maturanti psát ještě didaktické testy z matematiky a cizího jazyka.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz