Slohem z českého jazyka začaly ve středu na středních školách maturity. Letos k nim dorazilo více než osmašedesát tisíc středoškoláků. Na výběr měli mezi několika tématy a slohovými útvary. Písemná práce je pro každého maturanta povinná.
U slohové práce z českého jazyka si studenti mohli vybrat ze šesti témat. Ty školy dostaly s mírným předstihem. Každá práce maturanta musí mít nejméně 250 slov a na její napsání mají 110 minut.
Středoškoláci měli ve středu na výběr mezi vypravováním s hororovými prvky, článkem do společenského časopisu, líčením, úředním dopisem, úvahou nebo recenzí. V tématech se objevila například děsuplná noc, fenomén fake news, zimní krajina, charitativní projekt a kniha, kterou si musíte přečíst.
"Evropská unie chce zakázat Ř!“ Zpráva s tímto titulkem, která původně byla zveřejněna jen na recesistickém webu, vyvolala před několika lety značný rozruch. Psalo se v ní, že Evropská lingvistická rada spadající pod EU rozhodla o zrušení hlásky Ř," stálo třeba na začátku výchozího textu k tématu fenomén fake news.
Školy teď texty prací naskenují a pošlou k vyhodnocení do organizace CERMAT, která maturitní zkoušku i letos připravuje. To v minulosti přineslo několik problémů. Ministerstvo školství však pracuje na změně. Podle té by od roku 2021 měli písemné práce znovu opravovat učitelé přímo ve školách.
Ve čtvrtek navážou na slohovku z češtiny písemné práce z cizích jazyků. Kromě toho budou v nadcházejícím období maturanti psát ještě didaktické testy z matematiky a cizího jazyka.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz