Soud

Zavinil srážku vlaků. Soud mu dal podmínku, řídit ale může dál!

Strojvedoucí, který zavinil předloňskou srážku vlaků na Zlínsku, dál jezdí v lokomotivě Českých drah. Tehdy vyjel na červenou, způsobil těžké zranění a dvoumilionové škody. Přesto může dál pracovat jako strojvůdce. Krajský soud v Brně mu ve středu zrušil zákaz řízení.

Strojvedoucí Radek Srněnský vyjel s osobním vlakem na červenou. V jízdě pokračoval až do chvíle, než uviděl v protisměru nákladní vlak. "Byla to lidská chyba, přehlédl jsem předvěst," řekl strojvůdce Radek Srněnský.

Ve vlaku naštěstí nebyli žádní cestující, Srněnský měl po nárazu jen s odřeninami. Průvodčí ale skončila v nemocnici s těžkým poraněním. "Můžu se jenom omluvit všem, kterým jsem způsobil zranění, psychické újmy a další následky," dodal strojvůdce.

Obžalovaný přiznal svoji chybu, i přesto je ale výše trestu zarážející. Dostal podmínku bez zákazu řízení. Strojvedoucí si tak po několika měsících od nehody zopakoval testy a dnes jezdí dál pro České dráhy.

Vlastní vinou způsobil dvoumilionovou škodu a ohrozil na životech několik lidí. Přesto má dál důvěru svého zaměstnavatele. Podle mluvčího národního dopravce Petra Šťáhlavského je způsobilý, a proto může jezdit.

Na silnici přitom podobná benevolence neplatí. Například řidič osobního auta, který měl mikrospánek a při nehodě lehce zranil spolujezdkyni, dostal loni u okresního soudu ve Vyškově zákaz řízení na rok a půl.

Související obsah

Jedna vlaková souprava má až stovky cestujících a statistika potvrzuje, že přes 80 procent železničních neštěstí způsobí strojvedoucí svojí nepozorností. Poslední ze série nehod se stala před měsícem v Brně.

Nedaleko hlavního nádraží se čelně srazily dva osobní vlaky, 21 lidí se tehdy zranilo. Strojvedoucí i v tomto případě vyjel na červenou. Po středečním verdiktu má šanci, že jednou bude znovu řídit lokomotivu.

Připomeňte si nehodu v reportáži Televizních novin:

pan, Josef Svoboda, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz