Odměna

Statisícové odměny úředníků: Kolik dostali v jednotlivých krajích

Zatímco na ministerstvech je naprosto běžné, že náměstci mají každý rok statisícové odměn, na krajských úřadech je všechno jinak. Většina krajů, které redakce TN.cz oslovila, totiž uvedla, že náměstci hejtmana neberou žádné prémie. Narozdíl od úředníků, ti nejvyšší počítají odměny ve statisících.

Jižní Čechy, Plzeňský kraj, Praha, Vysočina, Zlínský kraj - nejen tady všude měli náměstci hejtmanů loni v kolonce mimořádných odměn, které by dostali nad rámec platu, nulu.

Narozdíl od ministerstev totiž kraje s mimořádnými prémiemi pro své vrcholné představitele ve většině případů hodně šetří. "Některé kraje jsou dlouhodobě v tomto ohledu velmi uměřené," řekl TN.cz politolog Jan Kubáček.

Je to dáno i tím, že náměstci hejtmanů jsou z podstaty věci politici a ne úředníci jako náměstci na ministerstvech. Kvůli tomu nepobírají klasický plat, ale odměnu, jejíž výše je pevně určená nařízením vlády a liší se nejen podle zastávané funkce, ale i podle počtu obyvatel toho kterého kraje. 

Aktuální tabulka odměňování schválená vládou v září 2018:

Výše odměn uvolněných členů zastupitelstva

Typ souboru:pdf

Například Moravskoslezský kraj sice náměstkům k platu přilepšuje přibližně stem tisíc korun ročně, nicméně je v tom zahrnuté jedno procento "ze vstupní ceny vozidla poskytnutého úřadem bezplatně ke služebním i soukromým účelům" a také ošatné.

Mimořádné odměny dostali loni náměstci ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM), ale i v jejich případě jde o sumu, která nepřekročila sto tisíc korun.

Jen pro srovnání - jeden z vedoucích odborů na ústeckém krajském úřadě dostal loni k platu 971 tisíc ještě odměnu ve výši 385 tisíc, což je celkem 1,356 milionu hrubého. A to je v součtu víc než dostali náměstci.

Související obsah

Velmi štědré je k ředitelům odborů hlavní město - zatímco náměstci nedostali na prémiích loni ani korunu, vedoucí úředníci měli mimo jiné prémie ve výši 612, 564, 540 či 533 tisíc korun.

A škodní rozhodně nejsou ani ředitelé, kteří na pražském magistrátu loni pracovali jen část roku - dva za půlroční angažmá dostali prémie 212 a 247 tisíc. A ředitel, který tu loni srávil tři měsíce, dostal k platu 143 tisíc dalších 140 tisíc na odměnách.

Kraj Vysočina a Zlínský kraj neposkytly podrobná data, poslaly pouze souhrnná čísla. I tady ovšem dostali prémie jen úředníci, náměstci ne.

Středočeský kraj jako jediný poslal jen přehled platů dvou náměstků hejtmanky Jaroslavy Pokorné - Jermanové, zbylá data odmítl poskytnout. Dodal je až po odvolání podaném redakcí.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz